حتی زنان زیرک و هوشمند سهی دارند بگونه ای عمکل کنند که تنوع در زیبائی خانه بوجود آید. حتی برای زن و شوهری که یک اطاق دارند زن با جابجائی اثاثیه و تغییر مکان میتواند این تنوع را رعایت کند و مایه جلب و جذبی شود.

6-اخلاق خوش: از مسائل مورد اتفاق این است که زن وظیفه دارد اخلاق خوش و نیکوئی در رابطه با همسر داشته باشد. تندخوئی نکند، عصیان نورزد و با زبان نیشدار او را از خود نرنجاند. اصولاً وجود لنکتنواالیها در قرآن ایجاب میکند که زن با زبانی خوش و با استقبال نیکو از شوهر برنامه زندگی را پایه بریزد.

روایات ما از زن خواسته اند که در حین ورود شوهر به خانه از او استقبال به عمل آورد، او را در صورت خستگی راحت بگذارد، وسایل آسایش او را مهیا کند، حتی اگر دچار کمبود خواب است موجباتی فراهم اورد که او راحت بخوابد. در حین خروج از خانه او را تا دم در بدرقه کند و … اصولاً نرمخوئی و عاطفه زن میتواند سازنده باشد و شوهر را که مثلاً از درگیری های بیرون رنجیده و آزرده است آرام نماید.

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته حقوق (همه گرایش ها) می توانید اینجا کلیک کنید

7-تحمل شوهر: زن مسلمان باید شوهر خود را تحمل کند و این تحمل لااقل در دو قسمت باید مورد نظر باشد. یکی در رابطه با اخلاق او و دیگر در رابطه با فقر او.

چه بسیارند شوهرانی که در اثر تحمل ناملایمات بسیار، مواجه بودن با دشواری ها و گرفتاری های زندگی افراد عصبی، تندخو و تندمزاجند و گاهی در رفتار و طرز برخورد خود با همسر ناسازگاری‌هائی دارند. در چنین موارد زن باید شکیبا باشد و با آرامش و سکون و دلجوئی های خود از او موجبات سکون و آرامش او را فراهم آورد. بار زندگی بر دوش مرد است و او برای تأمین زندگی به دلداری او نیاز دارد و زن باید این نکته را در نظر داشته باشد. چه بسیارند تزلزل‌هائی که در زندگی خانوادگی پدید می آیند و زن با بردباری میتواند آن را زائل سازد.

هم چنین وجود مردی که در طلب معاش حلال باشد یک نعمت است و شما زنان باید خوشحال باشید که شوهر شما در پی کسب حلال است. اگر احیاناً در اثر مشکلاتی مسائل و نارسائیهائی در زندگی او وجود داشت بکوشید آن را تحمل کنید و با فقر و ناداری او بسازید که خدای را از خود خشنود خواهید ساخت.

8-پنهان نداشتن ها: در زندگی زناشوئی حقه و فریب نباید مطرح باشد. زن و شوهر باید با هم رک و راست و محرم اسرار باشند. دروغ و حقه ممکن است چند صباحی زندگی را شیرین کند ولی بهنگامی که آشکار و برملا شد موجب زبانی عظیم خواهد شد.

زن وظیفه دارد قاعدگی خود را به اطلاع شوهر برساند تا او دچار حرام نشود، اگر حامله است آن را از شوهر مخفی ندارد. اگر زنی آزاد ولی در عده است و قصد دارد با مردی که همسر او خواهد شد ازدواج کند بر او واجب است که بگوید در عده است و …

ازدیگر حقوق شوهر:

همانگونه که ذکر شد دامنه حقوق شوهر وسیع و بر اساس روایات متنوع است. حتی برخی از حقوق بصورت صفات اخلاقی زن است که در قرآن آمده است مثل: صالحه بودن، قانته بودن (اطاعت) حافظ اسرار شوهر بودن، منزه داشتن خود با اعمال شایسته، پوشاندن و حفظ خود از نامحرم، فرو پوشیدن چشم از بیگانگان، آرایش فقط برای شوهر، مدیریت خانه از تربیت فرزند او، حفظ و حراست از اموال او، حفظ شؤون و احترام شوهر، تواضع در برابر او.

روایات دیگر که از رسول خدا (ص) نقل شده اند میگویند:

مطیع شوهر باشد، عصیان نورزد، از خانه شوهر چیزی را بی اذن او صدقه نکند، حتی روزه مستحبی بی اجازه اش نگیرد، خود را از تمتع شوهر دور ندارد بی اجازه از خانه اش خارج نشود و … (روضه المتقین ج 8) زنی صحابه از رسول خدا وظیفه زن در قبال شوهر را پرسید: فرمود: مهر و محبتش را در دل بپروراند، وعده و پیمانش را محترم شمارد، کسی را در فرزند وی شریک نسازد (بحارالانوار)…

 

 

حقوق فرزند

مقدمه

مسائل حمل و بارداری زنان

حقوق کودکان

1-پذیرش کودک

2-احترام به کودک

3-تسمیه کودک

4-تغذیه کودک

5-پوشاک کودک

6-مسکن کودک

7-بهداشت او

8-حمایت کودک

9-امنیت کودک

10-محبت کودک

11-رعایت آزادی و استقلال

12-آموزش ها

13-پرورش ها

14-کنترل ها


ضرورت ادای حق

 

تولید مثل و بقای نسل جزئی از حیات خانواده و دنباله و امتداد رشته هستی خانواده و مورد نظر اسلام است. وجود کحودکان سبب استحکام خانواده و موجب سازگاری زوجین است. اینکه رابطه جسمی زن و شوهر که رابطه یا مستقیم است به پیدایش فرزند منجر میشود موجب پیدایش و اوج گرفتن اندیشه تکامل در طرفین است.

از وظایف خانواده حفظ و نگهداری فرزندان و تربیت صحیح آنهاست که این امر علاوه بر رشد نیاز به شهامت دارد. روحهای عظیم هستند که اهمیت این امر و وظیفه یا را که در این رابطه وجود دارد درمی یابند و در پوشش حیات خانواده به پرورش و ادامه نسلی می پردازند که لیاقت عضویتی ارزنده برای زندگی اجتماعی دارند.

نگهداری و تربیت اطفال از وظایف رئیس خانواده است و مادر با اینکه قائم مقام پدر در انجام این وظیفه است نقشی بمراتب حساس تر از پدر برعهده دارد، بعبارت دیگر نقش مادر سازنده تر و جهت دهنده تر است. از نظر اسلام والدین امانتدار خداوندند و ما نمی گوئیم که آنها در حفظ و رشد این امانت خود را فدا کنند ولی میگوئیم که ضروری است منتهای تلاش خود را در این راه مضروف دارند.

والدین وظیفه دارند موجبات خیر و صلاح فرزندان را فراهم آورند و با ایجاد محیط صفا و خلوص و شرایط مناسب کانون خانوادگی را گرم نگهداشته و مساعی خود را در راه تربیت نسل دور از هر شایبه ای بکار برند. دامنه این حقوق وسیع و از آن جمله است:

پذیرش کودک: از مسائل مهم حقوق کودکان یکی مسأله پذیرش کودک است. کودک را بهر وضع و صورتی که هست باید پذیرا شد، پسر یا دختر، زشت یا زیبا و در این وادی نباید شرایط گوناگونی مطرح باشد. زن و مرد باید بدانند آنها باغبانان و فرزندان میوه های آنانند. در طریق بثمر رساندن آنها باید بکوشند و این در شیوه و سنت اسلامی است.

تسمیه کودک: تسمیه و نامگذاری از مسائل مهم حقوق کودکان است. والدین کودک موظفند نان خوبی برای کودک معین کنند، نامی که در آن رضای خداوند باشد، توصیه شده که اسم کودک از آن نوع اسامی باشد که وابستگی و علاقه کودک را به خدا و یا علاقمندی و وابستگی او را به خاندان پیامبر نشان دهد. مثلاً نام امامان، حضرات معصومین، اولیاء الله و

تغذیه کودک: نخستین غذای کودک از شیر مادر است.

زن باید کودک را شیر دهد و اگر درخواست اجرت داشت شوهر باید به طلب اجرت او پاسخ مثبت دهد شوهر را ضروری است از مال و روزی حلال به همسر بخوراند که این امر در سلامت اخلاق و روان کودک شیرخوار مؤثر است.

پوشاک کودک: کودک را باید پوشانید و لباسی برای او تهیه کرد که در ضمن حفظ زیبائی و سلامت بدن موجبات ارضای سلیقه و رشد او فراهم آید.

مسکن کودک: والدین را ضروری است که مسکن مناسبی در اختیار کودک قرار دهند. شک نیست که فرزندان در همان خانه یا زندگی می کنند که پدران و مادران‌شان در آن سکونت دارند. ولی غرض در این بحث این است که کودک به تناسب رشد نیاز به محلی دارد که آن را از آن خود بشناسد و اشیاء مورد علاقه اش را در‌آن قرار دهد و یا در آن محل به زندگی خصوصی خود بپردازد. و این حق کودک است و پدران و مادران در حدود وسع و امکان خود در این رابطه باید اقدام نماید.

حمایت کودک: از کودک باید حمکایت کرد تا او بتواند با اطمینان خاطر و به پشتگرمی والدین به پیش رود و از دشواری ها و مشکلاتی که در سر راه اوست نهراسد.

امنیت کودک: کودک نیازمند به امنیت است، هم امنیت جسمانی و هم روانی.

محبت به کودک: کودکان نیاز به محبت دارند و رفع این نیاز یک ضرورت است.

آنچه مهم است این است که این محبت به میزان و اندازه، دور از افراط و تفریط، برکنلر از تبعیض در بین فرزندان، به مورد و به موقع، واقعی و دور از ریاء و تصنع باشد و این بر اساس انجام وظیفه باشد نه بر مبنای شرایط خاص زندگی کودک.

رعایت آزادی و استقلال

آزادی کودک نباید بی بند و بار باشد و محبت به کودک نباید آدمی را آنچنان از خود بیخود کند که کودک را به خود رها نماید زیرا که در چنان صورتی امکان کنترل بعدی نخواهد بود.

آموزش ها: از وظایف والدین دادن آموزش های اساسی به کودکان است. آموزشی که موجب سازندگی و خیر و رفاه حال و آینده کودک شود. اما اینکه به کودکان چه بیاموزیم همان مسأله ای است که امام صادق (ع) بدان پاسخ گفته است: سزاوارترین چیزی که باید به کودکان آموخته شود چیزی است که چون بزرگ شدند دبان نیاز دارند. (مجموعه ورام). والدین باید به کودکان راه و رسم زندگی بیاموزند، درس عواطف و انسانیت دهند، فنون دفاع از خود را بیاموزند و در جمع موجبات رشد را در کودک رفاهم کنند.

پرورش, تربیت تنها در آموزش کودکان خلاصه نمی شود بلکه مسأله پرورش هم اصلی است که بدان باید توجه شود. طول مدت حیات خانوادگی فرصتی است که در آن کودک با سختی ها عادت کند، صاحب عزت نفس و مناعت طبع گردد. با پیچ و تاب زندگی خو بگیرد، روحیه ای متحمل داشته باشد. بتواند گذشت کند، ببخشد، ایثار نماید و بالاخره در این گرداب زندگی خود را از شرور و آفتاب نجات بخشد.

کنترل ها: و بالاخره کودک نیاز به کنترل دارد، کنترلی که او را از خطرات گوناگون حفظ کند، راه را برای سعادتمندی او باز نماید. فرزندان ما هم چون نهالهائی هستند که برای رشد نیاز به مراقبت دارند و والدین باید در این رشد اقدام نموده و جلوی انحراف را بگیرند. شک نیست که این امر نیاز به تدابیری اندیشیده در زندگی دارد، تدابیری که ضامن شرف خانواده و حافظ کودک بوده و از لغزش ها او را دور بدارد و والدین باید در این زمینه بیدار باشند. خداوند در قرآن دستور میدهد که قوا انفسکم و اهلیکم ناراً. خود و خانواده خود را از آتش دوزخ حفظ کنید (6-نحریم) و بعبارت دیگر آنها را از عداوی سقوط و انحطاط دور سازید.

از دیگر مسائلی که جزء حقوق کودکان بحساب می آید و مسؤولان خانه باید بدان توجه نمایند مسأله تأمین، مسأله تأمین آسایش زن و فرزند است. امام سجاد (ع) فرمود: اگر از بازار برای خانواده ام گوشت تهیه کنم برای من محبوبتر از آن است که بندی را در راه خدا آزاد کنم (مکارم الاخلاق). و هم امام رضا (ع) فرمود: آسایش زن و فرزند را فراهم کنید که آرزوی مرگ شما را نداشته باشند. (جامع السعادات ج 2)

آخرین نکته ای که در این فصل قابل ذکر است مسأله ادای حق است. فراموش نمی کنیم که کودک را قدرت و توان طلبکاری و ادای حقوق نیست ولی باید آگاه بود که طرف حساب او خداوند است. پدران و مادران باید همه هم خود را در ادای هرچه بهتر این حق مصروف دارند.

 

فصل 5

حقوق والدین و اجداد

حقوق والدین

مقدمه

اسلام سعی به وحدت و یکپارچگی امت دارد

در سخنی از حضرت رسول آمده است که فرمود:

-خداوند رحمت کند فرزندی را که به والدین و نیکی و آنها را در خیر یاری کند.

-رحمت خدا بر پدری که به فرزند خویش در نیکی یاری کند.

-رحمت خدا بر همسایه ای که در کارهای خیر به دیگری یاری رساند و به معاونت همسایه ای بپردازد.

-رحمت خدا بر دوست و رفیقی که به رفیق خویش مدد نماید.

-رحمت خدا بر کسیکه با شرکاء و همکاران خویش اشتراک مساعی نماید.

-و رحمت خدا بر کسیکه به حکومت یاری و مد رساند … (روضه المتقین ج 8).

حقوق والدین

بررسی مجموعه آنها میتوان این موارد را برای فرزندان بعنوان وظیفه ذکر کرد.


پاسخ دهید