پایان نامه

عنوان پایان نامه :نقش مددکاران اجتماعی در حمایت از کودکان بزه دیده

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

گفتار اول: تاریخچه و چهارچوب مفهومی مددکاری اجتماعی

هم اکنون مددکاری اجتماعی به عنوان رشته ای کاربردی از مقطع فوق دیپلم تا دکترا در بسیاری از کشورها دایر است؛ به گونه­ای که در متجاوز از هفتاد کشور جهان بیش از 450 مدرسه و دانشکده مددکاری اجتماعی وجود دارد[1]. امروزه دامنه فعالیت مددکاران اجتماعی از جزئی­ترین امور اجتماعی تا کلی­ترین آن نظیر رفاه کودکان و سالمندان، اختلالات روانی و رفتاری، آسیب­های اجتماعی و …را شامل می­شود.

درایران برای اولین بار ، در سال 1337 ،«آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی تهران» به منظور تأمین نیروی انسانی لازم برای سازمان­های خدمات اجتماعی، به تربیت مددکاران اجتماعی تا مقطع فوق دیپلم پرداخت[2]. به تدریج، با توسعه ی این مرکز، آموزش های آن به مقطع کارشناسی وسپس کارشناسی ارشد ارتقاء یافت.

« در اوایل انقلاب  و در جریان انقلاب فرهنگی این آموزشگاه و این رشته تعطیل شد و تدریس این آموزش­ها، تنها به عنوان شاخه­ای ازعلوم اجتماعی به نام خدمات اجتماعی، در برخی از دانشگاه ها ادامه یافت »[3]. اما وجود خلأ علمی در این زمینه و احساس نیاز به حضور مددکاران در عرصه­های مختلف، بار دیگر توجه دست­اندرکاران را به اهمیت و ضرورت وجود رشته مددکاری جلب نموده و تصویب این رشته را در دستور کار شورای عالی برنامه ریزی قرار داد. سرانجام با همت سازمان بهزیستی کشور و وزارت