مقدمه:
اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون که از خانواده paramyxovirus می باشد ایجاد میشود . در غالب موارد بیماری بصورت بیماری خفیف در بچه ها اتفاق می افتد که بعد از چند روز خودبخود خوب میشود.ولی گاها” بادر گیری ارگانهای دیگر باعث بروز عوارض می شود.علائم ونشانه های بیماری ناشی از تهاجم مستقیم ویروس به بافتهای هدف می باشد.غدد پاروتید بیضه ها- پانکراس وتخمدانها بطور شایع درگیر می شوند

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
انتقال بیماری:
ویروس دوره نهفتگی طولانی مدت دارد و به طور متوسط 21-14 روز طول می کشد .شخص سالم با استنشاق ترشحات دهانی وبینی شخص بیمار آلوده می گردد حداکثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم می باشد.
علائم بیماری :
کودک ابتدا دچار درد سراسر بدن –بیحالی –بی اشتهایی –تب وخشکی گلو می شود سپس تظاهر اصلی بیماری بصورت تورم غده پاروتید ظاهر می شود که ما شاهد تورم در قسمت بالای استخوان فک با انتشار به قسمت زیر گوش هستیم که گودی زیر گوش را پر می کند البته سایر غدد بزاقی هم ممکن است درگیر شوند.تورم ودرد در طی 3 روز تشدید پیدا می کند سپس در طی 5 روز کاهش پیدا کرده و معمولا” تا روز دهم بهبودی کامل داریم.در 3 روز اول که بیشترین شدت بیماری را داریم تب بیمار تا 40 درجه هم میرسد.باز کردن دهان بیمار همراه با درد شدید است وبیمار احساس خشکی شدید در دهان می کند.گاها” تورم تا ناحیه جلوی استخوان جناغ کشیده میشود.
عوارض :
اورکیت:در20-30 درصد موارد در بالای 13 سال بیضه ها متورم گرم و خیلی دردناک می شوند.این عارضه معمولا” یک هفته بعد از بهبودی بقیه علائم ایجاد می شود.و باتوجه به اینکه میتواند همراه با عقیمی باشد عارضه بسیار مهمی است.
در خانمها هم تخمدانها میتواند درگیر شود البته این عارضه در مقایسه با اورکیت خفیف تر بوده و همراه با عقیمی نیست
پانکراتیت:در طی بیماری ممکن است ویروس پانکراس را درگیر کند در این حالت کودک دچار درد شکمی و استفراغهای مکرر می شود . معمولا” این عارضه با اقدامات حمایتی برطرف می شود.
مننژیت:مننژیت عارضه نادر(2در100مورد) بیماری است و معمولا” طی روزهای 3-10بیماری عارض می گردد بیمار دچار سردرد-استفراغ- سفتی گردن می شود.اگرچه در مقایسه با مننژیتهای دیگر خوش خیم است ولی در هر حال نیازمند مراقبتهای ویژه می باشد.


کری: عارضه مهم بیماری است که با احتمال شیوع (4%) نیاز مند توجه ویژه بوده و حتما” لازم است تست شنوایی از بیماران به عمل آید.
از عوارض نادر بیماری گرفتاری قلب (میوکاردیت)وگرفتاری کلیه می باشد.
درمان
درمان بیمار بیشتر بصورت حمایتی است در صورت تب بالا بیمار باید پا شویه شود و از تب بر استامینوفن استفاده میکنیم .در صورت در گیری بیضه ها از کیسه یخ برای کاهش درد استفاده می کنیم و بیضه ها باید بالا قرار گیرد.
در صورت در گیری پانکراس و استفراغهای مکرر بیمار بستری و از سرم درمانی استفاده می کنیم در صورت مننژیت بیمار بستری و اقدامات حمایتی لازم را انجام می دهیم.
پیشگیری
بهترین راه پیشگیری واکسیناسیون به موقع کودکان می باشد.
برای جلوگیری از ابتلای افراد سالم کودک مبتلا لازم است تا 9 روز بعد از شروع علائم ایزوله گردد.

: بعد از اضافه شدن واکسن MMR به برنامه واکسیناسیون کشوری ایران اوریون با شیوع کمتری در کودکان انتشار می یابد، اما ممکن است دیده شود، بخصوص اگر فرزند شما واکسن
سرخک، سرخجه و اوریون را نگرفته باشد. حتی اگر واکسن MMR را نیز گرفته باشد احتمال اینکه به این ویروس مبتلا شود وجود دارد زیرا واکسن 100% از ابتلا به اوریون جلوگیری نمی کند. بخصوص اگر شیوع بیماری با ویروسی که توان بیماریزایی بالای داشته باشد اتفاق بیافتد.

از آنجائیکه اوریون غدد بزاقی گونه را گرفتار می کند، موجب تورم و درد در ناحیه زیر گوش و خط فک می شود. تورم ممکن است در یک طرف یا در دو طرف صورت وجود داشته باشد. بعضی اوقات تورم یکطرف صورت چندین روز قبل از تورم طرف دیگر رخ می دهد. عفونتهای دیگر (مثل پارا آنفلونزا ویروس یا عفونتهای باکتریایی) یا انسداد غدد بزاقی نیز می توانند حالتی مثل اوریون را موجب شود.

اگر نوپای شما اوریون دارد ممکن است تب و درد هنگام بلع و صحبت کردن داشته باشد. سر درد، گوش درد و کاهش اشتها از علائم شایع در اوریون است.

اوریون چقدر شایع است ؟

اوریون یکی از شایعترین بیماریهای دوران کودکی است اما با وجود تزریق واکسن MMR، اوریون کمتر دیده می شود. اکثر مبتلایان را کودکانی تشکیل می دهند که یا واکسینه نشده اند و یا واکسناسیون آنها کامل نبوده است.

عوارض احتمالی اوریون چیست ؟

عوارض اوریون نادر است، اما ویروس اوریون می تواند نواحی دیگر بدن را علاوه بر غدد بزاقی درگیر کند. در اینصورت عوارضی مثل التهاب مغز (انسفالیت) یا پرده های محافظ مغز و نخاع (مننژیت)، التهاب پانکراس یا کاهش شنوایی، هر چند نادر است، اما گزارش شده است.

یکی از عوارضی که در بیشتر افراد ترس و نگرانی بوجود می آورد التهاب دردناک بیضه ها یا اورکیت است؛ که اگر چه نادر است اما می تواند سبب نازایی در بزرگسالی شود. درگیری و التهاب بیضه ها ناشی از عفونت با ویروس اوریون اگر چه در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در پسرهای کوچکتر از 10 سال معمولا بیشتر دیده می شود. ابتلا به اوریون در دختران بعد از سنین بلوغ هم می تواند باعث التهاب مشابهی در تخمدانها شود، اما معمولا موجب نازایی نخواهد شد.

بیماری اوریون چطور منتشر می شود؟

اگر فرزند شما واکسن اوریون نگرفته باشد و با فرد مبتلا یا اشیایی که آلوده به ویروس باشند تماس داشته باشد، مبتلا می شود. بطور مثال بچه ای که مبتلا به اوریون است با سرفه کردن به سمت صورت و لمس نوپای شما یا از طریق آلوده کردن اسباب بازیهایی که هر دو با آن بازی می کنند، می تواند کودک شما را آلوده کند.

علائم 2 یا 3 هفته بعد از اینکه قرار گرفتن کودک در معرض ویروس پدیدار می شوند. کودک مبتلای شما می تواند چند روز قبل از اینکه علائم بیماری در وی ظاهر شوند و 9 روز بعد از پدیدار شدن علائم ویروس را به بقیه انتقال دهد.

اگر کودک شما یک بار اوریون گرفته باشد احتمال ابتلا مجدد به این بیماری بسیار بعید است.

در صورتیکه شک داشته باشم کودکم مبتلا به اوریون شده است چه کارهایی را لازم است انجام دهم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به پزشک او اطلاع دهید. پزشک موظف است موارد اوریون حتی خفیف را به مراجع بهداشت و درمان اطلاع دهد تا از انتشار بیماری جلوگیری شود. بعلاوه از آنجا که باکتریها نیز می توانند سبب تورم غدد بزاقی شوند، معاینه پزشک جهت تشخیص بیماری اوریون با منشا ویروسی لازم است.

اوریون ظرف مدت 10 تا 12 روز بهبود می یابد. معمولا درمان خاصی ندارد جز اینکه می توانید راحتی کودکتان را فراهم کنید و در صورت لزوم برای برخی از علائم وی با تجویز پزشک دارو مصرف نمائید.

در صورت بروز درد یا تب با مشورت با پزشک معالج اش به او استامینوفن دهید. (هرگز از آسپرین استفاده استفاده نکنید زیرا سبب بروز سندرم Reye می شود که نادر اما کشنده است.)

از مایعات فراوان برای کودک مبتلا استفاده کنید اما از نوشیدنیهای که ممکن است طعم ترش داشته باشند یا حاوی تارت باشند، مانند آب پرتقال و شربت آب لیمو، استفاده نکنید. نوشیدن این مواد از طریق تحریک غدد بزاقی، می تواند سبب ایجاد درد و ناراحتی در کودک شود.

قرار دادن حوله گرم در محل تورم ناحیه فک و گردن می تواند سبب تخفیف درد و ناراحتی شود.

آیا علامتی خطرناک وجود دارد که باید متوجه آن باشم؟

در صورتیکه کودک شما سفتی گردن، کاهش شنوایی، تهوع و استفراغ یا سایر علائم عیر معمول دیگر را داشت، سریعا به پزشک او اطلاع دهید تا نظر وی را در هر یک از این زمینه ها جویا شوید؛ . این علائم می توانند نشانه و اعلام خطری از بروز برخی از عوارض اوریون باشند. در صورتیکه تب او در حال بالا رفتن است یا تشنج ناشی از تب در وی بروز کرد که بیشتر از چند دقیقه طول کشیده است یا اگر مشکل تنفسی داشت یا رنگ او کبود شد و احساس سوزش زیر جناغ سینه داشت سریعا به اورژانس خبر دهید.

چطور میتوان از ابتلاء به اوریون پیشگیری کرد؟

با مراجعه به کارت پایش رشد و واکسیناسیون کودکتان، از تزریق واکسن MMR در زمانهای مناسب مطمئن شوید. یک بار تزریق این واکسن می تواند تا حد زیادی از ابتلای کودک شما به سرخک، سرخجه و اوریون پیشگیری کند. اگر چه ممکن است تضمینی برای عدم ابتلای وی به این بیماریها نباشد.

بنابراین توصیه می شود که یک نوبت دیگر از این واکسن در سنین 4 تا 6 سالگی تزریق شود.

برای پیشگیری از همه گیری ، جهت ثبت نام و ورود کودکان به دبستان و مهد کودکها لازم است مدرک واکسیناسیون کامل کودک به مسئولین نشان داده شود.

اوریون

تهیه و تنظیم:علیرضا افغانی کارشناس میکروبیولوژی از اورمیه

اوریون یک عفونت ویروسی است که به صورت اولیه غدد پاروتید ( بناگوشی) را درگیر
می نماید. یکی از سه زوج غدد بزاقی پائین و جلوی گوشها قرار دارند. در صورت ابتلا به این بیماری یک یا هر دو غده بناگوشی متورم می گردد. اوریون تا قبل از کشف واکسن در سال 1967 میلادی شایع بود. قبل از کشف واکسن سالانه 200000 مورد بیماری اوریون در امریکا رخ می داد. بعد از کشف واکسن تعداد بیماران به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت و امروزه به کمتر از 300 مورد در سال رسیده است. اوریون هنوز یکی از شایعترین بیماری ها در برخی نقاط جهان می باشد. بنابراین پیشگیری ضروری می باشد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل