روشنی پوست: افراد با پوست های روشن با احتمال بیشتری نسبت به افراد با پوست تیره‌تر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند. استفاده از برخی داروها از جمله بعضی از آنتی بیوتیک‌ها و قرص‌های ضدبارداری. استفاده از روش های برنزه‌کردن. آفتاب سوختگى به معناى سوختن پوست به علت در معرض قرارگیرى به نور خورشید یا سایر منابع اشعه ماوراى بنفش است. آفتاب سوختگى هنگامى رخ مى‌دهد که مقدار تابش اشعه خورشید یا سایر منابع نورى حاوى اشعه ماوراى بنفش بیش از توانایى رنگدانه محافظت کننده پوست بدن یعنى ملانین باشد. [کارکردهای پوست] آفتاب سوختگى شدید به همان اندازه سوختگى حرارتى وخیم است و ممکن است همان اثرات عمومى مانند تاول زدن، ورم و تب را داشته باشد. بنابراین نباید آفتاب سوختگى را بى‌اهمیت انگاشت. [عوامل خطرساز برای آفتاب‌سوختگی]

 • نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

هرسال بسیارى از افراد در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید فوت مى‌کنند و میلیون ها نفر دچار آفتاب‌سوختگى مى‌شوند.

آفتاب‌سوختگى برخلاف سوختگى حرارتى فوراً تظاهر نمى‌کند.

بنابراین هنگامى که دردناکى و قرمزى پوست شروع می‌شود، آسیب پوستى از قبل رخ داده است. درد در ۶ تا ۴۸ ساعت ابتدایى پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید بیشترین شدت را دارد. در موارد شدید ممکن است پوست تاول بزند. تورم پوست، به خصوص پاها شایع است.

سمومى در بدن به علت آفتاب سوختگى آزاد مى‌شوند و باعث ایجاد تب به صورت یک علامت معمول می‌شوند. پوسته ریزى معمولاً سه تا هشت روز پس از قرارگرفتن در معرض آفتاب شدید رخ مى دهد.

عواقب درازمدت سال هاى متوالى قرار گرفتن در معرض نور تند خورشید نیز مهم هستند.

یک بار آفتاب سوختگى همراه با تاول زدن پوست احتمال سرطان سلول هاى رنگى پوست (ملانوسیت ها) را که ملانوم نامیده مى شود دو برابر مى‌کند. قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید باعث پیرى زودرس پوست و ایجاد چین و چروک در آن مى شود. لکه هاى پیرى (lentigo) نتیجه تابش نور خورشید به پوست هستند.

سرطان پوست (چه از نوع سلول پایه اى و چه از نوع سلول فلسى) مستقیماً با میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب (که بر حسب دو عامل رنگدانه هاى پوست و ساعات زیر آفتاب بودن معین مى شود) ارتباط دارد. [جلوگیری از سرطان پوست] نهایتاً در معرض قرارگیرى به نور خورشید و صدمه ناشى از اشعه ماوراى بنفش در ایجاد آب مروارید دخیل دانسته شده است.کرم هاى ضد آفتاب بسیار موثرى براى محافظت در برابر اشعه هاى ماوراى بنفش A و B (به ترتیب اشعه ماوراى بنفش داراى طول موج بلند و کوتاه)، که اجزاى نور خورشید هستند، مسئول سوختن و تغییرات سرطانى در پوست هستند. کرم هاى ضدآفتاب، لباس هاى پوشاننده و عینک هاى آفتابى ضد اشعه ماوراى بنفش، همگى براى پیشگیرى از قرار گرفتن در برابر نور خورشید توصیه مى‌شوند. استفاده از کرم ضدآفتاب داراى فاکتور محافظتى نور خورشید (SPF) بالا توصیه مى شود. اعداد بالاتر SPF بیانگر قدرت محافظت بیشتر کرم است. متاسفانه راهى براى “برنزه شدن بى خطر” در آفتاب وجود ندارد. [پیشگیری از آفتاب‌سوختگی]

اگر دچار آفتاب سوختگى شدید:

* دوش یا حمام آب سرد بگیرید یا پارچه مرطوب و سرد روى سوختگى قرار دهید.

* کرم‌های حاوى بنزوکائین، لیدوکائین و وازلین روی پوست نمالید.

* اگر تاول پوستى به وجود آمده است، پانسمان خشک ممکن است از عفونت جلوگیرى کند.

* •اگر پوستتان تاول نزده است، از کرم هاى مرطوب کننده براى تسکین ناراحتى استفاده کنید.

* داروهاى مسکن مانند ایبوپروفن را براى تخفیف درد مصرف کنید. [تسکین‌دادن آفتاب‌سوختگی]

در صورتى که به همراه آفتاب سوختگى تب دارید یا تاول هاى پر از مایع، سرگیجه یا اشکالات بینایى به همراه آفتاب سوختگى وجود دارند. باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

تومورهای پوست

 

کیستهای پوستی ، حفراتی با پوشش اپی تلیوم هستند که از مایع یا مواد جامد پر شده‌اند. کیستهای اپیدرمی (اپیدرموئید) شایع هستند و می‌توان آنها را به شکل تومورهای سفت و برجسته با رشد آهسته تعریف کرد.
 • دیدکلی
 • تومورهای پوستی در قسمتهای مختلف بدن روی صورت ، گردن ، بالای قفسه سینه و پشت ظاهر می‌شود که اغلب تومورها به صورت کیستهای موئی هستند که به آنها کیستهای سبابه گفته می‌شود که بیشتر روی پوست مشاهده می‌شوند. از بخش میانی فولیکول مو و سلولهای پوشش خارجی ریشه مو نشات می‌گیرند. درمان آنها با جراحی و برداشتن تمام کیست یا توده انجام می‌شود. این توده‌ها می‌توانند به صورت ضایعاتی باشند که آنها را به دو قسمت اولیه و ثانویه تقسیم کرده‌اند. تومورهای اولیه از ابتدای بیماری وجود داشته ولی تومورهای ثانویه به علت عوامل بیرونی مثل خراشیدگی ، تروما و عفونت ایجاد می‌شوند. اکثر این تومورهای پوستی ، خوش خیم هستند.
 • انواع تومورهای اولیه
 • ماکول :
  تغییر رنگ پوست با حدود واضح بدون برجستگی.
 • پاپول :
  ضایعه برجسته و توپر پوست به قطر کمتر از یک سانتیمتر که ممکن است رنگهای گوناگونی داشته باشد.
 • ندول :
  ضایعه برجسته توپر به قطر بیشتر از یک سانتیمتر.
 • وزیکول :
  بر آمدگی کوچک پوستی که از مایع شفاف پر شده است.
 • بول (تاول(
  وزیکول بزرگ به قطر بیشتر از یک سانتیمتر.
 • پرستول :
  ضایعه‌ای حاوی چرک که ممکن است ناشی از تغییرات چرکی در وزیکول باشد.
 • کهیر :
  برآمدگی موقت پوست به علت ادم درم و گشاد شدن مویرگهای اطراف آن.
 • پلاک :
  ضایعه برجسته و توپر پوست به قطر بیش از یک سانتیمتر.
 • کسیت :
  تومور حاوی ماده جامد یا مایع.
 • انواع تومورهای ثانویه
 • پوسته :
  لایه‌های جدا شده طبقه شاخی پوست که ممکن است در اثر تغییرات التهابی بوجود آیند.
 • کراست (دلمه) :
  لایه‌ای مرکب از سرم ، خون یا چرک خشک شده در روی پوست.
 • خراشیدگی :
  خطوط خراشیدگی یا ضربه دیدگی.
 • فسیور :
  ترک خوردگی پوست که معمولا در اثر خشکی شدید و التهاب طولانی است.
 • بافت جوشگاه :
  تغییر فیبروتیک پوست به دنبال فرآیند تخریبی.
 • لیکنی شدن :
  ضخیم شدن پوست و مشخص تر شدن چینهای پوستی.
 •  
 • انواع تومورهای خوش خیم
 • کواتوزهای سبوره‌ای
 • تومورهای خوش خیم و زگیل مانند با اندازه‌ها و رنگهای مختلف از قهوه‌ای روشن تا سیاه مشاهده می‌شوند. روی صورت ، شانه ، قفسه سینه و پشت بوجود می‌آیند و شایع ترین تومورهای پوست هستند. درمان این تومور بوسیله روشهای جراحی (اکسیزیون) ، کرتریزاسیون و کورتاژ ، یا مالیدن دی اکسید کربن یا نیتروژن مایع انجام می‌شود.
 • کراتوزهای اکتنیک
 • ضایعاتی در نواحی باز پوست پس از تماس طولانی با آفتاب بوجود می‌آید، ممکن است به ضایعاتی بد خیم تبدیل شود (10 تا 20 درصد به سرطان مهاجم سلول اسکواموس تبدیل می‌شوند) که به شکل لکه‌های پوسته زبر ، روی زمینه اریتم تظاهر می‌کند.
 • زگیل
 • در اثر عفونت ، ویروس یا پیلومای انسانی ، متعلق به گروه ویروسهای DNA دار ایجاد می‌شود که اصولا فاقد علامت هستند. مگر آن که در قسمتهایی از پوست بدن که وزن را تحمل می‌کند (مثل کف پا) ظاهر شوند. زگیل را می‌توان با اشعه لیزر ، نیتروژن مایع ، اسید سالیسیک کرتریزاسیون یا مالیدن کانتاریدین برطرف نمود.
آکنه چگونه ایجاد میگردد

پوست طبیعی دارای منافذ ریزی می بـاشـد که مـنـافذ ریشه مو-غده چربی و یا فولیکول نامیده میـگـردد. ایـنها همان منافذی میباشند که موها از آنـها خـارج میـگردند. در انتهای این منافذ غدد چـربـی قـرار دارنـد کـه بـا تـرشـح مـواد روغنی و چرب(SEBUM) موجب نرم شدن، لطیف گشتن و مـرطوب شدن پوست شما میگردند.سلولهای سـطـحی پـوسـت نیز همانطور که میدانید بطور
مرتب درحال ریزش وجایگزینی توسط سلولهای جـدیـد مـیـباشند. در روی پوست انسان باکتری  بــــی هـــــوازی و بـــــــی خــــطــــری بــــنـــــام PROPIONIBACTERUM ACNES بـطــور طــبیعی زنـدگی مـیکــند.
حال ببینیم چگونه شرایط  فوق از حالت طبیعی خارج گشته و آکنه ایجاد میگردد. در ایجاد آکنه 3 عامل سلولهای مرده پوست، غدد چربی و باکتریهای سطح پوست نقش کلیدی خواهند داشت:

1- افزایش ترشح غدد چربی: در دوران بلوغ ترشح هورمون تستوسترون(TESTOSTRONE) یا همان هورمون مردانه افزایش می یابد. تستوسترون هم در بدن مردان و هم در بدن زنان موجود میباشد اما میزان آن در بدن مردان 4 برابر زنان میباشد.

هنگامی که ترشح تستوسترون افزایش می یابد، تستوسترون توسط پوست بهدی هیدروتستوسترون مبدل گشته و سبب تحریک غدد چربی میگردند. بنابراین حجم و میزان ترشح غدد چربی افزایش می یابد.

2- عدم ریزش طبیعی سلولهای مرده سطح پوست: برخی اوقات ریزش سلولهای مرده پوست از حال طبیعی خارج میگردد. ریزش نامناسب سبب میگردد که سلولهای مرده پوست به یکدیگر چسبیده و بروی هم انباشته گردند.

3- افزایش سرعت تکثیر سلولهای پوست: برخی اوقات سرعت تکثیر سلولهای پوست از حالت طبیعی خارج گشته و با سرعت بیشتری تکثیر می یابند (5 برابر حالت طبیعی).

همین امر سبب میگردد تا سلولهای پوستی بموقع ریزش نیابند.

4-هنگامی که سلولهای مرده پوست بموقع نمیریزند و یا سرعت تکثیرشان افزایش می یابد، سبب انسداد روزنه های فولیکول میگردند. بنابراین ترشحات مترشحه از غدد چربی نمیتوانند مانند قبل بسهولت از کانال فولیکول جریان یافته و به سطح پوست بریزند.

از طرفی هنگامی که ترشحات غدد چربی از میزان طبیعی خود افزایش می یابد دو عامل فوق دست بدست هم داده و سبب احتباس و تجمع مواد چرب(SEBUM) در پشت محل انسداد میگردند. تجمع ترشحات  چربی به همراه سلولهای مرده پوست به زیر روزنه های مسدود یک محیط ایده آل برای رشد و تکثیر باکتریهای بی هوازی پوست فراهم می آورند. بنابراین جوش های موسوم به آکنه تجمع باکتریها، سلولهای مرده پوست و چربی میباشند. هرگاه محتویات جمع شده در این کانالهای مسدود به داخل پوست اطراف نفوذ کند یک واکنش التهابی روی میدهد. تجزیه سبوم به اسیدهای چرب و ترشح آنزیم توسط باکتریها نیزمسبب التهاب میباشند.
التهاب جوشها به علت هجوم گلبولهای سفید به سمت جوشها میباشد که برای از میان بردن عامل متجاوز و از میان بردن آنها صورت میپذیرد.

نکته: همانطور که هورمون تستوسترون ایجاد آکنه میکند، استروژن یا همان هورمون زنانه در خشک کردن و کاهش ترشحات غدد چربی موثر بوده و میتواند سبب درمان آکنه گردد.

آکنه در مردان می‌تواند نشانه‌ای از قلب سالم باشد
بر پایه اظهارات پژوهشگران انگلیسی، هورمون آندروژن که در مردان ترشح می‌شود و عامل بروز آکنه در سنین نوجوانی و جوانی در آنان است، همچنین می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری قلبی در بزرگسالی مؤثر باشد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، پزشکان با بررسی 10 هزار نفر دریافتند که 18 درصد کسانی که پیشینه آکنه دارند تا 33 درصد کمتر از دیگران بر اثر بیماریهای قبلی جان می‌بازند. در عین حال، مشاهدات نشان می‌دهد که 67 درصد این 10 هزار مورد به احتمال بسیار زیاد بر اثر سرطان پروستات جان می‌دهند. پژوهشگران با این حال خاطرنشان می‌کنند که علت افزایش ابتلا به سرطان پروستات هنوز نامشخص است. به گفته آنان نقش آندروژنها در غده پروستات روشن نیست و همچنان معلوم نشده که آندروژنها احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد یا اینکه فقط زمینه‌ساز ابتلای فرد به این نوع سرطان است.

استفاده از لیزر در درمان آکنه
آکنه یک اختلالا ناشی از عملکرد هورمون ها و دیگر مواد بر روی غدد چربی پوست و فولیکول موها است.
این فاکتورها منجر به بسته شدن منافذ و ظهور لزیون هایی است که عموما جوش نامیده می شوند.
لزیون های آکنه معمولا روی صورت ، گردن ، کمر ، قفسه سینه و شانه ها ایجاد می شود. گرچه آکنه معمولا مشکل جدی برای سلامت محسوب نمی شود می تواند عامل ناراحتی احساسی باشد.
آکنه شدید ممکن است بصورت جای جوش دائمی باقی بماند.

علت اصلی آکنه نا شناخته است اما پزشکان معتقدند فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخالت دارند. یکی از فاکتورهای مهم افزایش هورمون های آندروژن (هورمون های جنسی مردانه) هستند.
این هورمون ها در طی دوران بلوغ در دخترها و پسرها افزایش می یابد و باعث می شوند غدد چربی بزرگ شده سبوم یا چربی بیشتر ی تولید کنند.
تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا به شروع مصرف یا قطع داروهای پیشگیری از آن می توانند باعث آکنه شوند.
فاکتور دیگر وراثت است.
محققان بر این باورند که برخی افراد بطور ژنتیکی مستعد این جوش ها هستند.درمان آکنه
درمان آکنه اغلب توسط متخصصان پوست صورت می گیرد. این پزشکان همه انواع آکنه بویژه موارد شدید را درمان می کنند.
هدف درمان رفع جوش های موجود ، توقف تشکیل لزیون های جدید ، جلوگیری از به جای ماندن جای جوش یا اسکار و به حداقل رسانیدن استرس روانی ناشی از این بیماری است.
درمان دارویی با هدف کاهش مشکلاتی که در ایجاد آکنه نقش دارند صورت می گیرد :

– تجمع غیر عادی سلولها در فولیکول ها
– افزایش تولید چربی
– باکتری ها
– التهاب
بسته به شدت مشکل ، پزشک ممکن است یکی از داروهای بدون نسخه یا انواعی را که فقط با تجویز پزشک ارائه می شود را توصیه کنند. برخی از این داروها پوستی هستند و برخی هم خوراکی اند.
به گزارش مدلاین پلاس محققان به تازگی استفاده از لیزر را یک گزینه درمانی درنظر می گیرند. لیزر با اثرات جانبی کمتر به کاهش التهاب لزیون های آکنه صورت کمک می کند.

بعلاوه ظاهرا حتی برای تیره ترین پوست ها هم قابل استفاده است.
در حال حاضر لیزر روش درمانی موثر و بی خطری برای رفع جوش های آکنه صورت محسوب می شود.
به افرادی که دچار آکنه صورت هستند معمولا توصیه می شود صورت خود را دوبار در روز ، صبح و شب و پس از ورزش با شوینده های ملایم بشویند.
برای آگاهی بیشتر از نحوه درمان آکنه و بهترین شوینده موجود با پزشک مشورت کنید. صابون های قوی ممکن است مشکل را بیشتر کنند.
شستشوی مرتب مو ضروری است. اگر موی چربی دارید بهتر است آن را هر روز بشوئید.
از دست زدن و کندن جوش ها جدا خودداری کنید فشار دادن یا کندن آنها منجر به ایجاد جای جوش یا اسکار می شود.

راه هاى درمان آکنه (زدودن غرور جوانى)


درمان آکنه با کاستن از میزان ترشح چربى پوست، تسریع فرآیند زندگى و مرگ سلول هاى پوست و مبارزه با عفونت باکتریال و در واقع با هر سه روش همزمان صورت مى گیرد و در بیشتر موارد حداکثر ظرف هشت ماه شاهد نتایج مثبت درمان خواهید بود. یادتان باشد، که ممکن است پیش از محو شدن کامل علائم به مدت کوتاهى موقتاً شاهد تشدید علائم باشید. * داروهاى خوراکى ضد آکنه را نباید هنگام باردارى – به ویژه در خلال سه ماه نخست آن _ مصرف کرد.پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را توصیه کند:

1 – درمان هاى موضعى:
  کرم ها و لوسیون هایى وجود دارند که مى توان به کمک آنها چربى پوست را کم کرد، باکترى ها را از میان برد و سلول هاى مرده را از روى پوست پاک نمود. داروهایى که هم اکنون داروخانه ها مى توانند بدون نسخه پزشک در اختیار بیمار قراردهند حاوى پراکسید بنزوئیل، گوگرد، رزورسینول (resorcinol)، اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک هستند.

این داروها براى آکنه بسیار خفیف سودمندند، چنانچه بیمارى شما به این داروها پاسخ نداد، مى توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید. ترتینوئین (tretinoin) و آداپالن (adapalene) از مشتقات ویتامین A و به صورت کرم هاى موضعى هستند. این داروها زمان پاک سازى سلول هاى مرده را کوتاه تر کرده، بدین ترتیب مانع تشکیل توده هاى سلول مرده بر دهانه منافذ خروجى ریشه هاى موها مى شوند. برخى کرم هاى آنتى بیوتیک دار هم موجودند، که کار خود را با کشتن باکترى هاى پوست انجام مى دهند. اغلب براى آنکه به نتیجه مطلوب برسیم، لازم است همزمان از همه این فرآورده ها استفاده کنیم.

۲ – آنتى بیوتیک ها:
 تجویز آنتى بیوتیک هاى خوراکى براى کاستن از تعداد باکترى ها و مبارزه با التهاب در موارد متوسط تا شدید بیمارى لازم است. گاه لازم است تا ماه ها از این آنتى بیوتیک ها هم زمان با داروهاى موضعى استفاده کنیم.
۳ – ایزوترتینوئین.

(isotretinoin):
 در موارد حضور کیست هاى عمیق، آنتى بیوتیک به تنهایى کفایت نمى کند. ایزوترتینوئین داروى موثر و با اثرى نیرومند است، که در آکنه هاى کیست دار که جا مى گذارند و مواردى که به آنتى بیوتیک پاسخ نمى دهند، مى توانند موثر باشند. لیکن دارو را تنها باید در موارد شدید بیمارى استفاده کنیم، و لازم است بیمار از نزدیک زیرنظر یک متخصص پوست باشد، چه احتمال بروز عوارض ناگوار و نامطووب وجود دارد.
۴ – ضدباردارى هاى خوراکى:
 برخى از این داروها براى خانم  ها مناسبند. ولى ممکن است عوارض جنبى آنها نیاز به مشورت با پزشک داشته باشند.
۵ – اعمال جراحى زیبایى:
 گاه توسل به این گونه اعمال براى کم کردن از اسکارهاى ناشى از بیمارى آکنه لازم مى شود. تکنیک هاى مختلفى متداول اند، از جمله برداشتن پوست آسیب دیده و استفاده از روش هایى چون منجمدسازى با لیزر. در روش derm abrasion لایه هاى سطحى پوست برداشته مى شوند، که این کار با برس هاى سیمى که به سرعت مى چرخند صورت مى گیرد.
وارد کردن ضربات کوتاه مدت با استفاده از نور بسیار شدید (لیزر) موجب برداشته شدن لایه هاى خارجى پوست مى شود. در صورتى که روى پوست شما مستعد باقى ماندن جاى جوش باشد، ممکن است این تکنیک وضع آن را بدتر کند.
• مراقبت هاى شخصىبا استفاده از این روش ها مى توانید، در بسیارى از موارد بیمارى را کنترل کنید.
۱ – نواحى آسیب دیده را با یک تمیزکننده ملایم بشویید:
 روش هایى چون اسکراب هاى (scrub) صورت یا استفاده از ماسک ها معمولاً توصیه نمى شوند، زیرا ممکن است موجب تحریک پوست و تشدید آکنه شوند. شست وشوى بیش از حد و کیسه کشیدن نیز پوست را تحریک مى کنند، شامپو کردن مکرر موهاى سر و صورت نیز موثر است.
۲ – از مواد محرک بپرهیزید:
 کرم هاى زیبایى بسیار چرب، کرم هاى ضدآفتاب، مواد شکل دهنده به موهاى سر و سفیدکننده ها اغلب محرک پوست هستند. سعى کنید از فرآورده هایى استفاده کنید که تحت عنوان «محلول در آب» در بازار موجودند. حفظ پوست تان از نور شدید و مستقیم آفتاب همواره فکر خوبى است. اگر در محیط پر از تنش کار مى کنید و روى بیمارى تان اثر نامطلوبى دارد. بهتر است محل کار خود را عوض کنید و به محیط آرام ترى منتقل نمایید.
۳ – حواس تان باشد پوست صورت تان را با چه چیزى تماس مى دهید:
 صورت تان را تمیز نگه دارید و موهاى زائد را بردارید. دست هایتان یا چیزهایى مثل گوشى تلفن را روى پوست صورت تان نگذارید. کلاه سفت هم مسئله اى است، به ویژه اگر عادت به عرق کردن زیاد دارید. عرق، آلودگى و چربى هاى گوناگون همگى مى توانند به تشکیل آکنه کمک کنند.۴ – جوش هاى صورت تان را نکنید یا فشار ندهید:
 کندن و فشار دادن جوش هاى صورت هر دو موجب عفونت و تشکیل اسکار مى شوند. بیشتر موارد آکنه تنها بدون دست زدن خود به خود رفع مى شوند. اگر هر گونه قصدى براى دستکارى در ضایعات دارید، حتماً با پزشک معالج تان در میان بگذارید
 • برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.
 • لینک دانلود متن کامل