• « یک میلیون مبتلا به ایدز درچین »

کشور چین ،‌حدود یک میلیون نفر مبتلا به ایـدز دارد . به گــزارش ، « شیــن هوا » کـارشناسان بین المللی نسبت به یک فاجعه تراژدیک در چین در ارتقاء با شیوع ایـدز در این کشور هشدار داده اند . زیرا درصورتی که با این بیماری مبارزه نشود ، در۶سال آینده بیش ۱۰ میلیون شهروند چینی به ویروس HIV آلوده می شوند .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • «مبارزه درآسیای میانه »

هیأت مدیره بانک جهانی ، ۲۵ میلیون دلار کمک بلا عوض برای اجرای طرح مقابله با بیماری ایدز درچهار کشور آسیای میانه ، از جمله قزاقستان ،قرقیزستان ، ازبکستان وتاجیکستان را تأیید کرده است . براساس آمار رسمی شمار مبتلایان به ویروس HIV وایدز دراین چهارکشور از ۵۰۰ نفر درسال ۲۰۰۰ به ۱۳ هزار نفر درسال ۲۰۰۵ رسیده است . به گفته کارشناسان بانک جهانی ، کاهش میزان ابتلا به ویروس HIV درکشورهای آسیای میانه تا سال ۲۰۱۰ ، از اهداف اصلی طرح این سازمان می باشند .

گفته می شود ، اولین مورد بیماری ایدز در ایران درسال ۱۳۶۶ دریک کودک ۶ساله هموفیلی که از فاکتورهای انعقادی وارداتی آلوده به ویروس «ایدز» استفاده کرده بود ، مشاهده شده است .

شما همچنین ازطریق خود ارضایی به ویروس آلوده نخواهید شد . ــ‌ هیچ کدام از کارهایی که شما تنها با خودتان انجام می دهید با عث دریافت اچ . آی .وی نخواهید شد.ــ اچ . آی . وی . تنها درصورتی انتقال خواهد یافت که یکی از اشخاص درتماس ، قبلاً به ویروس آلوده شده باشد .

خطر درتماس های جنسی بیشتر درعدم شناخت کافی سوابق خونی شریک جنسی شماست . درهر صورت برای اطمینان از کاندوم استفاده کنید .مگر تا زمانی که مطمئن باشید که هیچ کدام از شما شریک جنسی دیگری ندارد وقبلاً آلوده به ویروس نشده است .

‌● ایدز چیست ؟

نام بیماری ایدز(AIDS ) از حروف اول کلمات زیر گرفته شده است وبه معنی نقص ایمنی اکتسابی است : ( Syndrome Deficiency Immuno Acquired )

یک سیستم دفاعی زیان دیده ومعیوب نه تنها به وسیله ویروس اچ . آی . وی . که درمرحله اول به آن حمله ور شده آسیب دیده است بلکه همچنین با عفونت های دیگر مورد حمله قرار می گیرد . این سیستم دفاعی آسیب دیده دیگر توانایی وقدرتی برای مقابله وکشتن ویروس هایی که تاپیش از این مزاحمتی برایش نداشتند را ندارد . ویروس اچ . آی .وی. دفاع بدن را روز به روز کاهش می دهد تا حدی که هر میکروبی حتی میکـروب های بسیار ضعیف هم فرصت پیـــدا می کنند که

بدن را بشدت بیمار کنند .

همچنان که زمان می گذرد ، شخصی که به ویروس اچ . آی . وی . آلوده شده است ، نسبت به قبل بیشتر وبیشتر به بیماری مبتلا می شود ،‌معمولاً چندین سال بعد از آلودگی و ورود ویروس به بدن ،‌ آن ها مبتلا به مریضی های خاص ناشناخته و عجیب متعددی می شوند . این مرحله ای است که به آن می گویند کسی به ایدز مبتلا شده است .

 • چرا ویروس اچ . آی . وی خطرناک است ؟

اگر سیستم دفاعی بدن به ویروس حمله کرده وآن را می کشد ، پس چرا ویروس اچ . آی . وی . یک مشکل است ؟

ویروس های مختلف به قسمت های متفاوت بدن حمله می کنند . بعضی هاممکن است به پوست ، دیگری به شش ها ویا قسمت های دیگر حمله کنند. سرماخوردگی های عمومی هم به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند . چیزی که ویروس اچ . آی .وی . چنین خطرناک می سازد این است که مستقیماً سیستم دفاعی بدن را هدف قرارداده وبه آن حمله می کند جایی که معمولاً بدن را از شر ویروس ها رها می کند . این ویروس خصوصاً به یک نوع مشخصی از سلول های سیستم دفاعی بدن حمله می کند که بدون آن مبارزه با سیستم دفاعی بدن منتشر می شود . این فرایند قابل رویت نیست وهیچ راهی وجود ندارد تا بتوانیم با مشاهده اشخاص تشخیص بدهیم که شخصی آلوده به ویروس اچ . آی . وی . است . تنها یک نوع تست خون آن هم حدود سه ماه بعد از وارد شدن اولین ویروس به بدن می تواند وجود آن را درخون آشکار کند . ممکن است شخصی که آلوده به ویروس اچ . آی . وی . شده است ،‌تا سال های سال کاملاً سالم به نظر رسد وخود را درسلامت کامل احساس کند . ممکن است حتی ندانند که آلوده به ویروس هستند . سپس هنگاهی که سیستم دفاعی بدن تقلیل یافت وضعیف شد آن ها بطور شدید و روزافزونی نسبت به بیماری ها آسیب پذیر می شوند . بیماری هایی که معمولاً درشرایــط طبیعی بسیــار ساده درمان می شوند .

 • آیا هر چیزی می تواند آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . بوجود آورد ؟

نه ، به طور مثال تماس جنسی بدون محافظ تنها زمانی خطرناک است وریسک آلوده شدن را دارد که یکی از طرفین آلوده به ویروس باشند . بنابراین اگر شریک جنسی شما ناقل اچ . آی . وی . نباشد ، هیچ شکلی از سکس ویا نوع فعالیت جنسی بین شما باعث دریافت آلودگی ودرنتیجه سرایت بیماری به شما نخواهد بود . به طور مثال ویروس اچ . آی . وی . از طریق تماس جنسی واژینال ،‌یا مقعدی ویا دهانی به شما انتقال پیدا نخواهد کرد ، اما تنها درصورتی که هیچ کدام از شما آلوده به این ویروس نباشید .

▪ مرحله اول عفونت حاد :

دراغلب موارد درصورتی که تعداد کافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود ،‌بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلــو درد ، ‌بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل و عضلات ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، تهوع واستفارغ ، کاهش وزن ، اسهال وگاهی دانه های جلدی ویا تظاهرات عصبی ظاهر می گردد . این علائم اختصاصی نبوده وشباهت کاملی با نشانه های بسیاری از بیماریهای دیگر دارد . چون خود بخود ظرف یک تا دوهفته بهبودی حاصل می گردد ، کمتر اتفاق می افتد که بیماری دراین دوره تشخیص داده شود . بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته وگاهی تا ۱۶ ماه طول می کشد . دراین فاصله زمانی ، فرد ، آلوده بوده وممکن است سایرین را آلوده کند .

▪ مرحله دوم بدون علامت:

پس از بهبودی خود بخودی مرحله حاد ، بیماروارد مرحله بدون علامت می شود که بر حسب نوع ویروس آلوده کننده از ۱۰تا۱۷سال طول می کشد . دراین مدت شخص آلوده هیچگونه علامتی از بیماری را بروز نمی دهد وبه ظاهر کاملاً سالم است ولی برای دیگران آلوده کننده می باشد . این مرحله نزد کودکان کوتاهتر است ودراین مرحله شخص دیگران را مبتلا می کند . دراین دوره آزمایش خون مثبت است . کنترل انتشار ویروس دراین مرحله مشکل می باشد .

▪ مرحله سوم بزرگی منتشر وپایدار غدد لنفاوی :

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرک شده وبه شکل قرینه وبدون درد دربیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه کشاله ران ظاهر می شود حداقل ۳ماه باقی می مانند .

▪ مرحله چهارم مرحله قبل از ایدز وحالات وابسته به ایدز :

قبل از بروز علائم نهایی ایـدز دربیمار ، عوارضی ظاهـر می شود که به آن علائم مربوط به ایدز می گویند وعبارتند از :

ــ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد وزن سابق

ــ اسهال به مدت بیشتر از یک ماه این علائم معمولاً چندین سال بعد از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی ظاهر می شود ومرحله گذار از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . به بیماری ایدز است . با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونت ها وسرطان ها یی می شود که به طور معمول درمردم عادی دیده نمی شود ، این بیماری بصورت بیماری های ریوی ، اسهال های شدی ومزمن ، تب های طولانی ، کاهش وزن ، اختلالات شخصیتی ، بیماری های مغزی وپوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر مرگ فرد مبتلا خواهد شد .

▪ علائم اصلی ایدز:

ـ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

ـ اسهال مزمن بیشتر ازیک ماه

ـ تبهای متناوب یا ثابت بیش ازیک ماه

▪ علائم فرعی :

ـ سرفه پایدار به مدت بیش از یک ماه

ـ عفونت پوستی منتشر همراه با خارش

ـ تبخال های عود کننده

ـ برفک دهانی

ـ عفونت مزمن پیشرونده و منتشر

بزرگ شدن عمومی غدد لنفی آلودگی به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست ولی سرانجام تقریباً بطور اجتناب نا پذیری به بیماری ایدز منتهی می شود . یکی از اولین راه های شناخت یک بیماری ، شناخت علائم ومراحل مختلف سیر بیماری است . با این شناسایی می توان از گسترش وتوسعه درمراحل اولیه جلوگیری نمود . علائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است ودارای مراحل چندی است که الزاماً همه آنها درافراد آلوده مشاهده نمی شود.

ایدز

ایدز که مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اکتسابی » می باشد . یک بیماری پیشرونده غیر قابل درمان است که علت آن است این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یک بیماری جدید و مشخص شناسایی شد.

۲                 ۱

ایدز که مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اکتسابی » می باشد . یک بیماری پیشرونده غیر قابل درمان است که علت آن است این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یک بیماری جدید و مشخص شناسایی شد.ویروسی به نام HIV در حال حاضر هر دقیقه ۱۶ نفر در جهان به این ویروس آلوده می شوند . ب

ر خلاف تصور عمومی که ایدز را یک بیماری مختص به کشور های پیشرفته می دانند ، بیش از ۹۰ در صد موارد آلودگی مربوط به کشور های جهان سوم و در حال توسعه است .ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر می باشد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید . زمانی که ویروس ایدز وارد بدن می شود ،سلول های سیستم ایمنی را که نقش اصلی در دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماری زا ایفا می کنند ، مورد حمله قرار می دهد و آنها را تخریب می کند .

در نتیجه دفاع بدن در مقابل انواع عوامل بیماری زا ضعیف شده و میکروب هایی که در حالت عادی هیچ عارضه ای در فرد ایجاد نمی کنند ، به ناگاه بیماری های شدید و کشنده را باعث می شوند و فرد مبتلا نسبت به ابتلا به انواع بیماری های عفونی حساس می شود .

گاهی از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز عوامل بیماری ماهها و یا سالها طول می کشد . یعنی چه بسیارند افراد به ظاهر سالمی که در واقع ناقل ویروسایدز هستند و می توانند دیگران را آلوده کنند . شایع ترین راهه انتقال ایدز در ایران استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادین تزریقی و یا انتقال خون آلوده است . در کل باید دانست ترشحات بدن فرد آلوده انتقال دهنده این ویروس به دیگران است حتی ثابت شده است مادر آلوده از طریق شیر دادن به نوزاد خود می تواند بیماری را منتقل کند .

در ایران حدود ۴۰۰ بیمار شناخته شده وجود دارد که مطمئنا آمار واقعی بسیار بالاتر از اینهاست . به دلیل خدمات ناچیزی که به بیماران مبتلا به ایدز ارائه می شود و همچنین به علت تصورات نادرست حاکم بر جامعه که به این بیماران نه به عنوان یک بیمار نیازمند به کمک بلکه به عنوان یک مجرم محکوم به اعدام نگریسته می شود ، بیماران تمایلی به معرفی خود ندارند . این تصور نابخردانه بزرگترین ضربه را به خودجامعه وارد می کند . زیرا تا زمانی که افراد مبتلا از واهمه طرد شدن از خانواده و جامعه از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری می نمایند . به عنوان منابع بلفعل بیماری تسری دهنده آن در سطح جامعه خواهند بود و روز به روز بر شمار مبتلایان افزوده خواهد شد.

عامل ایدز ، ویروس اچ-آی-وی است و ایدز به سندرم نقص ایمنی اکتسابی اشاره میکند. باید دانست که هرفردآلوده به ویروس اچ-آی-وی ، الزاما مبتلا به ایدز نیست بلکه باید یکسری معیارهای شاخص ایدز رابروزدهد تابگوییم به ایدز مبتلا شده است . تنها نیمی از افراد آلوده به ویروس اچ-آی-وی ، درطی ۱۰ سال به سندرم ایدز مبتلا می شوند . این فاصله زمانی ازفردی به فرد دیگرمتفاوت است و به عوامل زیادی منجمله وضعیت سلامتی فردوعادات بهداشتی وی ارتباط دارد .

امروزه به کمک بعضی ازداروها می توان این فاصله را طولانی تر کرد . آزمایشاتی که بطور معمول برای تشخیص این عفونت بکار می رود ، براساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر ویروس اچ-آی-وی است . میزان این آنتی بادی ها دراکثر مردم درطی ۳ ماه پس از عفونت قابل شناسایی است. ( بطور متوسط حدود ۲۵ روز پس از تماس ) . اما در بعضی موارد ممکن است این زمان به ۶ ماه هم برسد . بنابراین درحال حاضر پیشنهاد می شود که ۶ ماه پس از تماس احتمالی ، (تماس جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی بدون استفاده ازکاندوم ویا استفاده ازسوزن مشترک ) ، برای انجام آزمایش مراجعه کند . نکته بسیارمهمی که نباید فراموش شود این است که درطی این ۶ ماه نباید خود ودیگران را درمعرض ویروس اچ-آی-وی قرار دهید .

 • منظور از تماس جنسی سالم چیست ؟

منظور این است که شما از آلودگی های منتقله از راه تماس جنسی ، نظیر ویروس اچ-آی-وی ، درامان هستید اگر و فقط اگر :

الف ) اگر اصولا تماس جنسی نداشته باشید .

ب ) اگر فقط بایک فرد تماس جنسی داشته باشید ، درحالی که هیچ کدام ازشما آلوده به ویروس اچ-آی-وی نبوده وشریک جنسی دیگری نداشته باشد .

پ ) اگر بطور صحیح از کاندوم استفاده کنید .

 • انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده است :

الف) خون

ب ) منی

پ) ترشحات واژن

ت) شیر مادر

ث ) هرمایع دیگری درداخل بدن که حاوی خون باشد

 • شایعترین راههای انتقال ویروس اچ-آی-وی درحال حاضر به قرار زیر است :

الف) مقاربت ( واژینال ، مقعدی و یا دهانی ) بافرد آلوده .

ب) استفاده از سوزن مشترک با فرد آلوده .

پ ) ازمادر آلوده به جنین درداخل رحم ویا حین زایمان ویادرطی شیردهی .

علاوه بر آن ویروس می تواند از راه مصرف خون ویا فاکتورهای انعقادی آلوده هم منتقل شود .

 • آیا امکان انتقال از طریق مایعات بدن از قبیل آب دهان وجود دارد ؟

اگر چه مقدار کمی اچ-آی-وی در سایر مایعات بدن از قبیل آب دهان ، مدفوع، ادار و اشک مشاهده شده اما هنوز در این مورد که اچ-آی-وی میتواند از طریق این مایعات منتقل شود اطمینان وجود ندارد و موردی مشاهده نشده است. هنوز پزشکان معتقدند که امکان ابتلا به اچ-آی-وی و ایدز از طریق لمس کردن، استفادهء اشتراکی از وسایلی مانند فنجان و خودکار یا سرفه و عطسه وجود ندارد. اچ-آی-وی ویروسی نیست که از طریق اماکن عمومی مثل مدرسه ، رستوران و … منتقل شود.چون ویروس ایدز نمی تواند بمدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیاط خود ادامه دهد ، تماسهای عادی در محیط کار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بیماری نمی شود ویروس ایدز به شدت به حرارت حساس است. شناخت راههای انتقال بیماری در پیشگیری از آلودگی بسیار موثر است .

 • ویروس مولد ایدز از چند راه عمده زیر ، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل می شود:

▪ سرایت از راه تماس جنسی

شایعترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی است . ویروس ممکن است از فرد آلوده به شریک جنسی اش منتقل بشود(مرد به مرد، مرد به زن و زن به مرد). سرایت از زن به زن هم امکان دارد آلودگی از راه تماس جنسی ۸۰ درصد کل موارد را شامل می شود که بیشتر از ۷۰ درصد آن از راه تماس با جنس مخالف و ۱۰ درصد آن از طریق همجنس بازی است.وجود بیماریهای مقاربتی دیگر مانند سوزاک سیفلیس و همچنین زخمهای دستگاه تناسلی ، خطر آلودگی را چند برابر خواهد کرد. بنابر این توجه به این مهم و درمان فوری آنها باید مد نظر قرار گیرد . زنان، بیشتر در معرض خطر آلودگی بوسیله شریک جنسی خود قرار دارند ، زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد.

▪ سرایت از راه خون و فراورده های خونی

 • ایدز ، از راه های زیر قابل سرایت نیست:

۱) تماس معمولی افراد در منزل یا اجتماع با بیمار

۲) دست دادن

۳) استفاده از وسایل غذا خوری مشترک :بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و…

۴) استفاده از استخر های عمومی و یا توالت عمومی

۵) بغل گرفتن و یا بوسیدن صورت

۶) عطسه و سرفه

۷) دستگیره در، گوشی تلفن و میله اتوبوس

۸) استفاده از البسه دست دوم

۹) آب و غذا

۱۰) تماس با اشک و عرق بیمار

۱۱) استفاده از وسیله نقلیه مشترک

۱۲) نیش حشرات

 • گروه های زیر بیشتر درمعرض خطر قرار دارند :

▪ معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن بطور مشترک استفاده می کنند که این مسئله در زندانی ها بیشتر مشاهده می شود .

▪ همسران افراد مبتلا.

▪ شرکای جنسی افراد مبتلا.

▪ افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند .

▪ زنان فاسد و بدکار.

▪ هم جنس بازان و یا زن و مردی که تماسهای جنسی خارج از روابط زناشوئی دارند .

▪ مبتلایان به هپاتیت(ورم کبد)یا مبتلایان به سل.

▪ خالکوبی های دسته جمعی .

▪ مبتلایان به بیماریهای آمیزشی و بخصوص افراد دارای زخمهای تناسلی .

▪ ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها.


▪ فرزندان مادران آلوده .

▪ جوانان

ایدز در شخص بالغ با وجود دست کم دو علامت اصلی ، همراه با حداقل یکی از نشانه های فرعی زیر مشخص می شود ، مشروط بر اینکه برای نارسایی ایمنی و نقص دستگاه دفاعی بدن علت مشخص از قبیل سرطان ، سوء تغذیه شدید و یا سایر علل شناخته شده وجود نداشته باشد.

 • علائم اصلی:

۱) کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

۲) اسهال مزمن بیشتر از یک ماه

۳) تبهای متناوب یا ثابت بیش از یک ماه

ائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است و دارای مراحل چندی است که الزاماًهمه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود. این مراحل عبارتند از:

۱) مرحله اول

▪ عفونت حاد:

در اغلب موارد در صورتی که تعداد کافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود ، بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلودرد،بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر میگردد. این علائم اختصاصی نبوده و شباهت کاملی با نشانه های بسیاری ازبیماریهای دیگر دارد . چون خود بخود ظرف یک تا دو هفته بهبودی حاصل میگردد ، کمتر اتفاق می افتد که بیماری دراین دوره تشخیص داده شود. بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته و گاهی تا۱۶ ماه طول می کشد. در این فاصله زمانی ، فرد، آلوده بوده و ممکن است سایرین را آلوده کند .

۲و۳) مرحله دوم و مرحله سوم

▪ بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی:

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شکل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه کشاله ران ظاهر می شود حداقل ۳ماه باقی می مانند.

۴) مرحله چهارم

مرحله قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز:قبل از بروز علائم نهایی ایدز در بیمار ، عوارضی ظاهر می شود که به آن علائم مربوط به ایدز می گویند و عبارتند از :

▪ کاهش وزن بیشتر از۱۰درصد وزن سابق

▪ اسهال به مدت بیشتر از یک ماه

▪ تب به مدت بیشتر از یک ماه

▪.عرق شبانه

▪ خستگی، بی حالی و ضعف

این علائم را مقدمه استقرار کامل ایدز که پایان طیف بیماری می باشد ، به حساب می آورند . در برخی موارد ، بی قراری، بی اشتهایی، دل درد ، سردرد وجود دارد و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می شود. این علائم معمولاً متناوب است ولی کاهش وزن در اکثر بیماران وجود دارد و پیشرونده هم می باشد . بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دائم و یا عود کننده دهنی و یا ناحیه تناسلی به علت ویروسهای مختلف می شوند.

۵) مرحله پنجم

▪ ایدز:

ایدز به مرحله نهایی آلودگی ایدز گفته میشود. در این مرحله به علت کاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسیاری عفونتهای و سرطانها می شود که علائم بسیار متنوعی دارند و د رنهایت بیمار را از پای در می آورند. حدود ۲۵درصد افراد پس از ۵سال ،۲۵درصد پس از ۱۰سال و حدود۲۵درصد پس از ۱۵سال از ورود ویروس به بدن دچار ایدز می شوند . یعنی در مجموع حدود ۷۵ درصد افراد آلوده پس از ۱۵سال به مرحله ایدز می رسند. در مورد این مساله که بالا خره ۲۵درصد باقیمانده چه سرنوشتی دارند و چه زمانی وارد مرحله ایدز می شوند بحث وجود دارد. ولی آنچه که مسلم است فرد آلوده ، حتی اگر دیرتر هم وارد مرحله بیماری شود، همواره برای سایرین آلوده کننده باقی می ماند.

ایدز بر روی تمامی دستگاههای و اندام های بدن مانند تنفس ،گوارش، عضلانی، عصبی، پوست و مخاط، گوش و حلق و بینی و …اثر می گذارد. پس از رسیدن به مرحله نهایی ایدز، متوسط طول عمر در بالغین حدود ۵/۲ سال است و بیماری نهایتاً به علت یکی از عفونتهای فرصت طلب و یا سرطانها از پا در می آید .

 • تشخیص بیماری

بیماری ایدز تمامی دستگاههای بدن را گرفتار می کند. با تشخیص به موقع و بجا و بدنبال آن با بکار بستن در مانهای نگه دارنده و مراقبتهای صحیح می توان تا حد قابل توجهی از مشکلات بیمار کاست و شرایط مناسبتری را برای زندگی وی فراهم نود.

 • درمان

متاسفانه بیماری ایدز درمان قطعی ندارد . برای عفونتهای فرصت طلب و سرطانها می توان درمانهای لازم را بکار برد و با داروهای مخصوص دستگاه دفاعی بدن را تقویت نمود . تاکنون واکسن موثری برای جلوگیری از بیماری پیدا نشده است.

 • راههای پیشگیری

چون بیماری واکسن و درمان موثری ندارد و آلودگی به ویروس ایدز نهایتاً به بیماری ایدز منتهی میشود که کشنده است ، بنابر این تنها راه مبارزه ، بکاربردن روشهای پیشگیری از آلودگی است که عباتند از:

 • خویشتن داری و دوری از تماسهای جنسی مشکوک،در دوران تجرد

▪ پای بند به اصول اخلاقی و خانوادگی پس از ازدواج

▪ وفاداری به همسر و عدم بی بندوباری و پرهیز از انحراف جنسی و روابط جنسی غیر مطمئن

▪ استفاده از کاندوم

▪ اجتناب از رابطه جنسی مقعدی.

▪ با کنترل خون و فراورده های خونی،احتمال سرایت آلودگی از این راه بسیار کم می شود.

▪ اجتناب از استفاده مجدد از سرنگهای یک بار مصرف و عدم استفاده از سرنگهای مشترک.

▪ عدم استفاده از مسواک مشترک و بکار بردن تیغ ریش تراش یکبار مصرف دیگران .

 • تاریخچه بیماری ایدز

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد و خیم از ابتلا به بیماری ” کاپوسی سارکوما”، یکی از انواع خوش خیم تر سرطان که معمولا در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان هم جنس گرای نیویورک گزارش شد.تقریباً همزمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت.با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولا از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می کنند.در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز(Syndrome Deficiency Immune (Aquired نامیدند.

به مرور شمار بیشتری متوجه این بیماری جدید شدند، چون گروه های گسترده تری از مردم، و نه فقط همجنس گرایان، را مبتلا می کرد.بیماران هموفیل و معتادان تزریقی با علائمی مشابه ایدز به پزشک مراجعه می کردند.همزمان با ظهور ایدز درآمریکا، درآن سوی اقیانوس آتلانتیک پزشکان در فقیرترین قاره جهان آفریقا، متوجه شیوع یک پدیده جدید بهداشتی شدند.این بیماری که در زبان محلی” اسلیم”(SLIM) – مرگ در اثرتحلیل تدریجی بدن – نام گرفته بود، در آفریقا به معضلی عمیق تبدیل می شد.در وهله اول پزشکان دلیلی نمی دیدند که ایدز، بیماری شایع درمیان همجنس گرایان آمریکای ثروتمند، را با اسلیم مرتبط بدانند.اما تحقیقات بعدی و شیوع علائمی مشابه درمیان زنان و دگر جنس گراها نشان داد که هر دوی این بیماری ها یکی بوده وهمان ایدز است.درهیاهویی از جنجال ها و ابهامات گسترده درباره این بیماری کشنده جدید، تلاش ها برای تشخیص علت بروز ایدز و نحوه انتقال آن، با شتابی بی سابقه آغاز شد.

در سال ۱۹۸۴ یک گروه محقق آمریکایی به ریاست” رابرت گالو” اعلام کرد که آنها عامل بیماری ایدز را کشف کرده اند، یعنی همان ویروسی که ما آن را حالا اچ آی وی می خوانیم.البته این ادعا با اعتراض ” لوک موننتیر” و گروه محققان فرانسوی او، که ماه ها قبل این ویروس را شناسایی کرده بودند، روبرو شد.در بحبوحه این جنجال ها محققان برای پیدا کردن درمان ایدز بسیج شدند: جستجویی که هنوز هم ادامه دارد.آزمایش های خون نشان داد که ویروس اچ آی وی سراسر جهان را در پنجه مهلک خود گرفته و در مدت زمانی کم به تمام قاره ها گسترش یافته است.تلاش ها برای درک این ویروس به موضوعی بسیار اضطراری تبدیل شد. این که از کجا آمده و چرا در قرن بیستم هم زمان در دو نقطه مختلف یعنی آفریقا و آمریکا ظهور کرده بود؟

 • منشا اچ ای وی

طبق شواهد روشن و قانع کننده ای که وجود دارد، شکی نیست که ایدز از ویروس اچ آی وی ناشی می شود. اما درحال حاضر تاکید بر این موضوع است که درک سر منشا ویروس اچ آی وی برای کشف واکسن و درمان های موثرتر امری حیاتی است.براساس آخرین تحقیقات در زمینه مختصات ژنتیکی اچ آی وی، عامل انتقال ایدز، مشخص شده این ویروس از ترکیب دو ویروس مختلف در میمون شامپانزه به وجود آمده است.این ویروس ها از نوع ویروس” اس آی وی”( Virus Simian Immunodeficiency ) هستند که در میمون ایجاد بیماری می کند.این تحقیقات نظریه ای رایج را که می گوید ایدز در طی یک قرن گذشته در جنگلهای غرب آفریقا ظهور کرده است، تایید می کند.

درسال ۱۹۹۹ نشریه” نیچر” در شماره ماه فوریه خود یک نظریه عملی را به چاپ رساند که مورد حمایت گسترده کارشناسان این رشته قرار گرفت.براساس این نظریه ویروس عامل ایدز ابتدا از طریق یکی از زیر گونه های شامپانزه در آفریقا به انسان سرایت کرده است.به اعتقاد دانشمندان انسان اولین بار در نیمه نخست قرن گذشته در نتیجه شکار و تغذیه گوشت شامپانزه، سنتی که هنوز در آفریقا ادامه دارد، به این ویروس آلوده شد.اس آی وی در گذشته ای نه چندان دور وارد بدن انسان شد و پس از جهش ژنتیکی به اچ آی وی تبدیل شد.به احتمال قریب به یقین ناحیه گینه بیسائو درغرب آفریقا مکانی است که این نقل و انتقال درآن صورت گرفته است.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که انتقال ویروس بیش از یک بار روی داده است، چون نمونه های گوناگونی از این ویروس، درانسان باعث بروز ایدز می شود.اما تعیین زمان دقیق انتقال از حیوان به انسان مشکل آفرین تر است.نکته قابل توجهی که در تحقیقات مشخص شد این بود که در قرن نوزدهم هیچ یک از میلیون ها آفریقایی که به زور به بردگی کشیده و به کشورهای خارجی منتقل شدند، به این ویروس آلوده نبودند.بنابراین ایدز باید پس ازسال ۱۸۶۰ بروز کرده باشد. ویروس اچ آی وی اولین بار در سال ۱۹۵۹ درنمونه پلاسمای خون یک مرد اهل کنگو ردیابی شد.ویروس اچ آی وی، اولین بار در سال ۱۹۵۹ در نمونه خون یک مرد از کشور کنگو ردیابی شد.هر چند نخستین نمونه از ایدز در آمریکا، در سال۱۹۸۱ گزارش شد، اما براساس شواهد اولین قربانی ایدز دراین کشور به سال ۱۹۶۹ باز می گردد.درآن سال یک جوان سیاه پوست در شهر ” سنت لوئیز” آمریکا دراثر ابتلا به ایدز درگذشت.

تحقیقات درمورد سرعت واگرایی ژنتیکی میان دو خانواده اصلی ایدز، اچ آی وی – ۱ و اچ آی وی – ۲، نشان می دهد که انتقال ویروس به انسان در حدود سال ۱۹۴۰ ( با ضریب خطای حدود ۲۰) سال روی داده است.مطالعه ژنتیکی بر روی ویروس اس آی وی، که به درک بهتر انتقال آن از گونه میمون ها به انسان کمک کرد، توسط گروهی از دانشمند بین المللی انجام گرفت و درنشریه علمی “Science چاپ شد.این گروه مدعی است که دو ویروس مختلف از دو نوع میمون در شامپانزه ترکیب شده و ویروس اس آی وی را به وجود آورده است.

تنظیم کنندگان این مقاله علمی می گویند رشته ای از آلودگی و عفونتهای پی در پی در میمون ” مانگابی دماغ قرمز” و گونه ای بزرگ تر به نام Spot – Nose منجر به خانواده ای از ویروس ها موسوم به ” اس آی وی سی پی زی” (SIVcpz ) شده است.نکته مهم این که هر دو این گونه ها خوراک شامپانزه بوده و زیستگاه آنها در غرب آفریقای مرکزی قرار دارد.الیزاب بیلز از دانشگاه ناتینگام، بریتانیا، و همکارانش می گویند کشف این موضوع که ویروس اس آی وی در شامپانزه دارای منشائی دوگانه است، پیامدهای مهم علمی را به دنبال دارد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل


دیدگاهتان را بنویسید