آکنه در مردان می‌تواند نشانه‌ای از قلب سالم باشد

بر پایه اظهارات پژوهشگران انگلیسی، هورمون آندروژن که در مردان ترشح می‌شود و عامل بروز آکنه در سنین نوجوانی و جوانی در آنان است، همچنین می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری قلبی در بزرگسالی مؤثر باشد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، پزشکان با بررسی 10 هزار نفر دریافتند که 18 درصد کسانی که پیشینه آکنه دارند تا 33 درصد کمتر از دیگران بر اثر بیماریهای قبلی جان می‌بازند. در عین حال، مشاهدات نشان می‌دهد که 67 درصد این 10 هزار مورد به احتمال بسیار زیاد بر اثر سرطان پروستات جان می‌دهند. پژوهشگران با این حال خاطرنشان می‌کنند که علت افزایش ابتلا به سرطان پروستات هنوز نامشخص است. به گفته آنان نقش آندروژنها در غده پروستات روشن نیست و همچنان معلوم نشده که آندروژنها احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد یا اینکه فقط زمینه‌ساز ابتلای فرد به این نوع سرطان است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

استفاده از لیزر در درمان آکنه
     آکنه یک اختلالا ناشی از عملکرد هورمون ها و دیگر مواد بر روی غدد چربی پوست و فولیکول موها است.
این فاکتورها منجر به بسته شدن منافذ و ظهور لزیون هایی است که عموما جوش نامیده می شوند.
لزیون های آکنه معمولا روی صورت ، گردن ، کمر ، قفسه سینه و شانه ها ایجاد می شود. گرچه آکنه معمولا مشکل جدی برای سلامت محسوب نمی شود می تواند عامل ناراحتی احساسی باشد.
آکنه شدید ممکن است بصورت جای جوش دائمی باقی بماند.

علت اصلی آکنه نا شناخته است اما پزشکان معتقدند فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخالت دارند. یکی از فاکتورهای مهم افزایش هورمون های آندروژن (هورمون های جنسی مردانه) هستند.
این هورمون ها در طی دوران بلوغ در دخترها و پسرها افزایش می یابد و باعث می شوند غدد چربی بزرگ شده سبوم یا چربی بیشتر ی تولید کنند.
تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا به شروع مصرف یا قطع داروهای پیشگیری از آن می توانند باعث آکنه شوند.
فاکتور دیگر وراثت است.
محققان بر این باورند که برخی افراد بطور ژنتیکی مستعد این جوش ها هستند.

درمان آکنه
درمان آکنه اغلب توسط متخصصان پوست صورت می گیرد. این پزشکان همه انواع آکنه بویژه موارد شدید را درمان می کنند.
هدف درمان رفع جوش های موجود ، توقف تشکیل لزیون های جدید ، جلوگیری از به جای ماندن جای جوش یا اسکار و به حداقل رسانیدن استرس روانی ناشی از این بیماری است.

درمان دارویی با هدف کاهش مشکلاتی که در ایجاد آکنه نقش دارند صورت می گیرد :

– تجمع غیر عادی سلولها در فولیکول ها
– افزایش تولید چربی
– باکتری ها
– التهاب
بسته به شدت مشکل ، پزشک ممکن است یکی از داروهای بدون نسخه یا انواعی را که فقط با تجویز پزشک ارائه می شود را توصیه کنند. برخی از این داروها پوستی هستند و برخی هم خوراکی اند.
به گزارش مدلاین پلاس محققان به تازگی استفاده از لیزر را یک گزینه درمانی درنظر می گیرند. لیزر با اثرات جانبی کمتر به کاهش التهاب لزیون های آکنه صورت کمک می کند.

بعلاوه ظاهرا حتی برای تیره ترین پوست ها هم قابل استفاده است.
در حال حاضر لیزر روش درمانی موثر و بی خطری برای رفع جوش های آکنه صورت محسوب می شود.
به افرادی که دچار آکنه صورت هستند معمولا توصیه می شود صورت خود را دوبار در روز ، صبح و شب و پس از ورزش با شوینده های ملایم بشویند.
برای آگاهی بیشتر از نحوه درمان آکنه و بهترین شوینده موجود با پزشک مشورت کنید. صابون های قوی ممکن است مشکل را بیشتر کنند.
شستشوی مرتب مو ضروری است. اگر موی چربی دارید بهتر است آن را هر روز بشوئید.
از دست زدن و کندن جوش ها جدا خودداری کنید فشار دادن یا کندن آنها منجر به ایجاد جای جوش یا اسکار می شود.

 

ر

 درمان آکنه با کاستن از میزان ترشح چربى پوست، تسریع فرآیند زندگى و مرگ سلول هاى پوست و مبارزه با عفونت باکتریال و در واقع با هر سه روش همزمان صورت مى گیرد و در بیشتر موارد حداکثر ظرف هشت ماه شاهد نتایج مثبت درمان خواهید بود. یادتان باشد، که ممکن است پیش از محو شدن کامل علائم به مدت کوتاهى موقتاً شاهد تشدید علائم باشید. * داروهاى خوراکى ضد آکنه را نباید هنگام باردارى – به ویژه در خلال سه ماه نخست آن _ مصرف کرد.پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را توصیه کند:

1 – درمان هاى موضعى:
  کرم ها و لوسیون هایى وجود دارند که مى توان به کمک آنها چربى پوست را کم کرد، باکترى ها را از میان برد و سلول هاى مرده را از روى پوست پاک نمود. داروهایى که هم اکنون داروخانه ها مى توانند بدون نسخه پزشک در اختیار بیمار قراردهند حاوى پراکسید بنزوئیل، گوگرد، رزورسینول (resorcinol)، اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک هستند.

این داروها براى آکنه بسیار خفیف سودمندند، چنانچه بیمارى شما به این داروها پاسخ نداد، مى توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید. ترتینوئین (tretinoin) و آداپالن (adapalene) از مشتقات ویتامین A و به صورت کرم هاى موضعى هستند. این داروها زمان پاک سازى سلول هاى مرده را کوتاه تر کرده، بدین ترتیب مانع تشکیل توده هاى سلول مرده بر دهانه منافذ خروجى ریشه هاى موها مى شوند. برخى کرم هاى آنتى بیوتیک دار هم موجودند، که کار خود را با کشتن باکترى هاى پوست انجام مى دهند. اغلب براى آنکه به نتیجه مطلوب برسیم، لازم است همزمان از همه این فرآورده ها استفاده کنیم.

۲ – آنتى بیوتیک ها:
 تجویز آنتى بیوتیک هاى خوراکى براى کاستن از تعداد باکترى ها و مبارزه با التهاب در موارد متوسط تا شدید بیمارى لازم است. گاه لازم است تا ماه ها از این آنتى بیوتیک ها هم زمان با داروهاى موضعى استفاده کنیم.

 ۳ – ایزوترتینوئین.

(isotretinoin):
 در موارد حضور کیست هاى عمیق، آنتى بیوتیک به تنهایى کفایت نمى کند. ایزوترتینوئین داروى موثر و با اثرى نیرومند است، که در آکنه هاى کیست دار که جا مى گذارند و مواردى که به آنتى بیوتیک پاسخ نمى دهند، مى توانند موثر باشند. لیکن دارو را تنها باید در موارد شدید بیمارى استفاده کنیم، و لازم است بیمار از نزدیک زیرنظر یک متخصص پوست باشد، چه احتمال بروز عوارض ناگوار و نامطلوب وجود دارد.

۴ – ضدباردارى هاى خوراکى:
 برخى از این داروها براى خانم  ها مناسبند. ولى ممکن است عوارض جنبى آنها نیاز به مشورت با پزشک داشته باشند.

 ۵ – اعمال جراحى زیبایى:
 گاه توسل به این گونه اعمال براى کم کردن از اسکارهاى ناشى از بیمارى آکنه لازم مى شود. تکنیک هاى مختلفى متداول اند، از جمله برداشتن پوست آسیب دیده و استفاده از روش هایى چون منجمدسازى با لیزر. در روش derm abrasion لایه هاى سطحى پوست برداشته مى شوند، که این کار با برس هاى سیمى که به سرعت مى چرخند صورت مى گیرد.
وارد کردن ضربات کوتاه مدت با استفاده از نور بسیار شدید (لیزر) موجب برداشته شدن لایه هاى خارجى پوست مى شود. در صورتى که روى پوست شما مستعد باقى ماندن جاى جوش باشد، ممکن است این تکنیک وضع آن را بدتر کند.

• مراقبت هاى شخصى

 با استفاده از این روش ها مى توانید، در بسیارى از موارد بیمارى را کنترل کنید.
۱ – نواحى آسیب دیده را با یک تمیزکننده ملایم بشویید:
 روش هایى چون اسکراب هاى (scrub) صورت یا استفاده از ماسک ها معمولاً توصیه نمى شوند، زیرا ممکن است موجب تحریک پوست و تشدید آکنه شوند. شست وشوى بیش از حد و کیسه کشیدن نیز پوست را تحریک مى کنند، شامپو کردن مکرر موهاى سر و صورت نیز موثر است.

۲ – از مواد محرک بپرهیزید:
 کرم هاى زیبایى بسیار چرب، کرم هاى ضدآفتاب، مواد شکل دهنده به موهاى سر و سفیدکننده ها اغلب محرک پوست هستند. سعى کنید از فرآورده هایى استفاده کنید که تحت عنوان «محلول در آب» در بازار موجودند. حفظ پوست تان از نور شدید و مستقیم آفتاب همواره فکر خوبى است. اگر در محیط پر از تنش کار مى کنید و روى بیمارى تان اثر نامطلوبى دارد. بهتر است محل کار خود را عوض کنید و به محیط آرام ترى منتقل نمایید.
 ۳ – حواس تان باشد پوست صورت تان را با چه چیزى تماس مى دهید:
 صورت تان را تمیز نگه دارید و موهاى زائد را بردارید. دست هایتان یا چیزهایى مثل گوشى تلفن را روى پوست صورت تان نگذارید. کلاه سفت هم مسئله اى است، به ویژه اگر عادت به عرق کردن زیاد دارید. عرق، آلودگى و چربى هاى گوناگون همگى مى توانند به تشکیل آکنه کمک کنند.

 ۴ – جوش هاى صورت تان را نکنید یا فشار ندهید:
 کندن و فشار دادن جوش هاى صورت هر دو موجب عفونت و تشکیل اسکار مى شوند. بیشتر موارد آکنه تنها بدون دست زدن خود به خود رفع مى شوند. اگر هر گونه قصدى براى دستکارى در ضایعات دارید، حتماً با پزشک معالج تان در میان بگذارید

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل