”علایم بواسیر“
اکثراً بواسیر بدون خطر می‏باشد و بجز خونریزی محدود علامتی ندارد. اگر شما بواسیر دارید ممکن است متوجه یک یا چند تا از علایم ذیل بشوید:
 خونریزی که معمولاً همراه با§ مدفوع و یا پس از دفع بصورت قطره قطره یا خون‏پاشی خواهد بود. (شایعترین علامت).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 درد§
 خارش§
 سوزش§
 ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف§ مقعد
 لازم به یادآوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب بواسیر§ گذاشت بلکه توسط پزشک باید بررسی‏های لازم انجام شود تا علل دیگر نیز رد گردد.
”علل بواسیر“
 فشار آوردن به شکم موقع اسهال و مدفوع خشک و سفت از علل شایع همورئید هستند. خیلی از خانم‏ها در طی حاملگی دچار همورئید می‏شوند.
 نشستن یا ایستادن طولانی می‏تواند یک عامل باشد. علل دیگر شامل بلند کردن اشیاء سنگین، ورزش نکردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادتات بیرون‏روی نادرست (از قبیل زورزدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.
”بررسی شما“
 وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمی‏شود و عوارض آن نیز خطرناک جدی نمی‏باشد. این مشکل موضعی است و تأثیری روی سایر اندام‏ها و قسمت‏های دیگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخی علائم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماری‏های خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است. اغلب بیماران مشاهده کمی خون در مدفوع را بحساب بواسیر می‏گذارند در حالی که با وجود بواسیر ممکن است علت خونریزی و یا پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشک مشورت نمود و درصورت لزوم برای بررسی کامل روده بزرگ کولونوسکوپی انجام داد.
”تاریخچه پزشکی شما و معاینه“
 ممکن است پزشک شما درباره علایم و اینکه از چه موقع آنها را دارید سوال کند. همچنین ممکن است درباره تغذیه شما، عادات بیرون‏روی، فعالیت‏هایتان و هر دارویی که شما استفاده می‏کتید، سوالاتی شود. پزشکتان ممکن است یک معاینه برای دیدن پوست مقعد شما و یک معاینه با انگشت دست جهت لمس بواسیر در ناحیه کانال مقعدی انجام دهد. یک معاینه با آنوسکوپ. ممکن است انجام گیرد. در طی این معاینه یک لوله برای دیدن قسمت پایینی کانال مقعدی گذاشته می‏شود.
”آزمایشات“
 ممکن است برای رد سایر مسایل آزمایشات اضافی انجام شود، پزشکتان ممکن است مدفوع شما را جهت وجود خون در آن آزمایش کند. همچنین شما ممکن است سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی شوید در طی این آزمایشات یک لوله نوردار برای معاینه روده بزرگ شما بکار می‏رود. گاهی اوقات یک باریم‏انماء آزمایش اختصاصی که گرافی با اشعه ایکس از روده بزرگ شما را تهیه می‏کند ممکن است انجام شود.
”درمان بواسیر“
 در خیلی از موارد، پزشکتان یک طرح درمانی که شما در منزل پیگیر آن خواهید بود پیشنهاد می‏کند. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت‏تر مدفوع و در مواردی نیز درمان موضعی بخصوص برداشتن بواسیر خونریزی دهنده با لیگاتور بصورت سرپایی که معمولاً بدون درد است. در موارد نادر انجام عمل جراحی ضروری است.
”رهانیدن شما از علایم“
 برخی روش، درمانی ساده
 اینجا بعضی چیزها وجود دارد که شما می‏توانید در منزل انجام دهید.
 وان صندلی‏دار (به مدت چند دقیقه در آب گرم به§ عرض حداقل 5/7 سانتی‏متر بنشینید) یا کمپرس آب گرم می‏تواند سبب خلاصی فوری شما گردد.
 درمان‏های غیرنسخه‏ای، از قبیل نوار بهداشتی، شیاف و کرم می‏توانند سبب§ خلاصی از علایم به طور موقت شوند.
 عادات بیرون‏روی درست، از قبیل نشستن بر روی§ دستشویی فقط به مدت لازم و پرهیز از زورزدن می‏تواند کمک به جلوگیری از تحریکی بکند که خود منجر به ادم و تورم، می‏شود برای این منظور توالت فرنگی توصیه می‏شود.
 نکته خیلی مهم: هر وقت دفع خون در مدفوع دارید حتماً با پزشک خود§ مشورت کنید و آن را همیشه به حساب بواسیر نگذارید چون ممکن است علاوه بر بواسیر بیماری دیگری چون پولیپ یا تومور علت خونریزی باشد.
”درمان اسهال مزمن و یبوست“
اسهال مزمن مهمترین علت بواسیر است که باید علت آن دقیقاً مشخص و درمان شود در صورت داشتن اسهال مزمن با پزشک معالج خود مشورت کنید. برای درمان یبوست در وقت‏های منظم روزانه بویژه صبح‏ها جهت دفع بطور عادتی به دستشویی بروید غذای پرفیبر بخورید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و با هر وعده غذای جامد یک قاشق روغن زیتون مصرف کنید. وقتی ورزش منظم با یک غذای مناسب ترکیب بشود می‏تواند منجر به پیشگیری از یبوست شود. (یادآور می‏شود یبوست علت ناشایع بواسیر است و بیشتر اسهال باعث بواسیر می‏شود).
”مواد پرفیبر“
 از فیبرهای غذایی زیر همراه غذای روزمره استفاده کنید تا کمک به جلوگیری از مسئله بواسیر می‏کنند.
 حبوبات پرفیبر (نخود، لوبیا و باقلا و…)§


 سبوس و حبوبات به طور§ کامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سب§وس و حبوبات به طور کامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سبزیجات (از قبیل هویج، گل‏کلم، گلابی)§
 میوه‏های تازه و§ لوبیاها(بخصوص لوبیاهایی نظیر عدس، لوبیا قرمز و…)
اگر ضروری باشد پزشکتان ممکن است مواد فیبری دیگری که بدون نسخه در دسترس است توصیه کند.

مصرف سیر بواسیر را درمان می‌کند

متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز کنند.

 

متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز کنند.
دکتر رامین اسکندری متخصص گیاهان دارویی ضمن بیان خبر فوق اظهارکرد: بواسیرعبارتست از ورم دردناک رگ‌های مقعد که گاهی از آن خون می‌آید.
وی افزود: این بیماری اغلب به دلیل یبوست مزمن و یا نشستن زیاد خصوصا نشستن زیاد در دستشویی به وجود می‌آید.
وی با اعلام این که بواسیر مانند آپاندیس در تمام اشخاص وجود دارد، عنوان داشت: اما این بیماری تنها در کسانی عود می‌کند که موقع قضای حاجت به خود زیاد فشار بیاورند که معمولا این افراد به یبوست دائمی دچار می‌شوند.
این متخصص انواع بواسیر را بادی، خونی، چرکی و حاد عنوان و خاطرنشان کرد: چنانچه افراد درصورت داشتن یبوست مزمن به موقع درمان را آغاز کرده و خصوصا از رژیم غذایی مناسب و میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال و انجیر استفاده کنند، مشکل آنان تبدیل به بواسیر نشده و متعاقب آن به عمل جراحی نیز نیاز نخواهند داشت.
دکتر اسکندری در خصوص درمان بواسیر به کمک گیاهان دارویی گفت: بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشکل توصیه می‌شوند که از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر اشاره کرد.
وی همچنین، توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده را مفید اعلام کرد و ادامه داد: همچنین بیمار می‌تواند برای درمان بواسیر داخلی و خارجی ۱۲ تره فرنگی با پیاز و برگ آن را در ۶ تا ۸ لیتر آب جوشانده و در وان یا ظرفی ریخته و در آن بنشیند.
این متخصص در پایان تصریح کرد: مهمترین راه درمان بواسیر به کار بردن رژیم غذایی مخصوص به هنگام مشاهده یبوست مزمن است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل


دیدگاهتان را بنویسید