شب ادراری یکی از مشکلاتی است که برای بسیاری ازکودکان در دورانی از زندگی اتفاق می افتد.به عنوان مثال از هر 100 کودک بالاتر از 5 سال 5 تا 10 نفر از آنها درگیر این مشکل می باشند.
اگرچه در مورد عوامل ایجادکننده آن نظرات متفاوتی وجوددارد اما از بین آنها شاید مهمترین آن به اشکال در بیدار شدن در خواب ، بالا بودن میزان تولید ادرار در خواب و حساس بودن بیش از اندازه مثانه یاد کرد.
به همین دلیل برای انواع آن می توان از راههای تشخیصی متفاوتتر و بنابراین نوع درمان آن نیزمی تواند متفاوت باشد .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
امروزه با توجه به گستردگی تحقیقات انجام گرفته در مورد بیماری های مختلف از جمله شب ادراری راههای درمانی تفاوت چندانی نکرده است.
مهمترین آنها داروهای سه حلقه ای ضدافسردگی ،  ترکیبات  وازوپرسین(کاهنده تولیدادرار) می باشند.
 شروع غذای جامددرشیرخواران

یکی از جالب ترین و از سویی ناشناخته ترین پدیده ها برای والدین جوان ، زمان شروع و انتخاب اولین غذای جامد در شیرخوار است . از اینرو برای مواجهه آسانتر با این پدیده ، مطالعه نوشتار زیر به تمام والدین گرامی توصیه می شود.

 ا لف – چه زمانی غذای جامد را باید به کودک آشنا نمود ؟ زمان شروع غذای کمکی ( یا جا مد ) بستگی به آمادگی شیر خواران دارد . بچه ها عموما در سنین 4 تا 6 ماهگی پذیرای آن خواهند شد . تا آن زمان شیر مادر و شیر خشک تنها منبع غذایی آن ها محسوب می شود.دستگاه گوارش شیر خواران عموما در 6 ماهگی آماده مصرف غذاهای جامد است . 

 انتظار 6 ماهه باعث کاهش میزان واکنش های غذا یی خواهد شد ( یعنی شروع زود رس احتمال آلرژی را افزایش می دهد . )

 ب – چگونه می توان از آمادگی کودک برای پذیرش غذای کمکی آگاه گردید ؟

 نشانه های آمادگی به قرار زیر هستند : 1) کنترل سر : یعنی کودک توانایی حفظ سر خود در وضعیت عمودی را دارد ( به اصطلاح گردن می گیرد ) 2) بازتاب (رفلکس) بیرون زدن از دهان را از دست داده باشد . برای خوردن غذا ، شیر خوار باید غذا را در دهان نگه دارد و سپس قورت دهد کودکان با سن پایین تر بد لیل آنکه اغلب زبان خود را بیرون می دهند موفق به چنین کاری نمی شود . 3) حرکت جویدن : دهان و زبان شیر خوار همزمان با دستگاه گوارش آن ها تکامل می یابد . و یکی از نشانه های آمادگی برای بلع ( قورت دادن ) غذا ، کمتر شدن ریزش آب دهان آنها ست.بعضی از بچه ها درست همزمان با آمادگی بلعیدن ، دندان هم در می آورند . 4) وزن مناسب : اغلب شیر خواران با 2 برابرشدن وزن زمان تولد ( حدود 6 تا 7 کیلوگرم ) این آمادگی را پیدا می نمایند. 5)افزایش اشتها : علیرغم مصرف 8 تا 10 بار شیر مادریا شیر خشک هنوز گرسنه به نظرمی رسد. 6)به خوردن والدین با علاقه و کنجکاوانه می نگرد . یعنی از پر کردن قاشق تا زمان بلعیدن غذای شمارا با دیده باز نعقیب می نماید .

به طورمعمول زمان شروع غذای کمکی بر اساس توصیه آکادمی کودکان ایالت متحده آمریکا در 6 ماهگی است

 پ – چگونه باید غذای جامد را به شیرخوارآشنا نمود ؟ بعنوان یک قانون کلی اولین غذا باید برنج باشد چون فاقد پروتئین گلوتن موجود در غلات دیگر است (چون از همه انواع دیگر غذا آلرژی یا حساسیت کمتری ایجاد می نماید) . ابتدا باید به او شیر داد و سپس یک تا 2 قاشق از آرد برنج با مقادیر کافی شیر مادر یا شیر خشک به شکل فرنی رقیق در آید .

 باید حتما از قاشق هایی که حالت لاستیکی ( نرم )دارند استفاده نمود تا مانع از آسیب به لثه ها شد . با مقادیر بسیار کم فرنی بر روی نوک قاشق شروع کنید .

اگر شیر خوار تمایلی به خوردن نشان نداد به او فرصت دهید تا غذا را مزه نموده و ببوید تا آماده خوردن آن گردد .

هیچوقت غذای آماده را از طریق شیشه استفاده ننمائید .

 از یک وعده در روز شروع کنید ولی در زمان خستگی و بد خلقی وی ، به شیر خوار غذا ندهید .

به او فرصت دهید تا خوردن غذای جامد را تجربه نماید . گاهی کودک فقط غذا را در دهان نگه می دارد و آن را قورت نمی دهد ( شکیبا باشید ) اما وقتی پذیرای غذا گردید به تدریج مقدار آن را افزایش دهید و سپس غلظت ( قوام ) آن را بیشتر نمایید .

 ت‌- چگونه متوجه سیر بودن او شویم ؟ علاقه شیر خوار به یک غذا با غذای دیگر متفاوت است به همین دلیل شمارش قاشق مصرف شده غذای قبلی روش مناسبی برای عدم تمایل او نیست .

 1. اگر شیر خوار به پشتی صندلی خود را می چسباند 2.
 2. یا سر خود را از طرف غذا بر می گرداند
 3. یا با قاشق بازی می کند و دهان خود را می بندد نشانه هایی از سیری وی می باشد .

ث – آیا هنوز نیاز است که به اوشیر مادر یا شیر خشک دهیم ؟ فرزندانتان تا 2 سالگی باید شیر های یاد شده را مصرف نماید . چون هر دوی آنها مقادیر کافی ویتامین، آهن وپروتئین های قابل جذب و با کیفیت بالا را تامین می نمایند .

غذا های جامد همه املاح ویتامین ها و پروتئین های لازم را برای سال اول زندگی مهیا نمی نمایید .

چگونه باید غذا های جامد دیگر را شروع نمود ؟ غذا های دیگر را بتدریج شروع نمایید و فاصله شروع آن با غذای قبلی بین 5 تا 7 روز باشد . این فاصله زمانی بروز هر گونه آلرژی به غذای جدید را مشخص می نماید ( علائم آلرژی – اسهال – شکم نفاخ –افزایش دفع گاز و یا بروز ضایعات جدید پوستی ) اگر سابقه آلرژی در بچه یا خانواده بود این فاصله زمانی آشنایی را کمی طولانی تر نمایید .

 *****************************************

 علائق کودکان به غذا هابا توجه به ذائقه آنها متفاوت است ولی باید برای مصرف غذا اصول زیر را رعایت فرمائید . 1) غذا را به صورت نیمه جامد ( بیشتر رقیق ) استفاده نمایید . 2) سبزیجات و میوه ها را صاف و له نمائید . 3) غذا ها را بدقت ریزریز نمایید بخصوص گوشت .

وقتی شیر خواردرهفته اول از ماه ششم از عهده مصرف فرنی برآمد :

در هفته دوم از ماه ششم حریره بادام هم به وعده غذایی افزوده می شود .

در هفته سوم از ماه ششم می توان از سبزیجات پخته مانند : سیب زمینی – هویج – نخود سبز – کدوی سبز – گشنیز – لوبیا سبز نیز در بین غذا های قبلی ( فرنی و حریره بادام ) استفاده نمود

در همین هفته می توانید با برنج و سبزیجات یاد شده سوپ تهیه کرد( ا لبته باید کاملا مواد فوق در آن له و خرد شود ) .

در هفته چهارم ماه ششم می توان کمی گوشت به سوپ کودک اضافه نمایید . ا لبته باید کاملا خرد و له شده و یا چرخ شده باشد .

 پ – از ماه هشتم علاوه بر سوپ می توان زرده تخم مرغ کاملا آب پز و له شده در آب و یا شیر مادر یا شیر خشک را از یک قاشق سوپخوری تا یک زرده کامل در پایان هفته استفاده نمود .

 زرده تخم مرغ را می توان روز در میان یک عدد و یا نصف آن را هر روز داد . با افزایش سن باید غذا ها را بتدریج سفت تر نمود . تا شیر خوار عمل جویدن خود را تکامل دهد . یعنی اگر غذا های آبکی و صاف شده مصرف نماید برای مدت ها به این نوع غذا عادت می نماید . و از جویدن ا متناع می نماید . برای بهبود عمل جویدن از 8 ماهگی به شیرخوار نان و بیسکوییت داد .

 از 8 ماهگی می توان به غذا ی شیر خوار ماست اضافه نماییم .

* شروع حبوبات از 9 ماهگی است . که باید خیس شده – پوست کنده – کاملا پخته و نرم باشد . مانند عدس – لوبیا – ماش و حبوبات جوانه زده است .

* آب میوه آخرین وعده غذایی است که در سال اول اضافه می شود که حاوی ویتامین و املاح معدنی است . آب میوه از 3 قاشق مربا خوری شروع و بتدریج اضافه می شود .

توجه * مصرف توت فرنگی – گیلاس – آلبالو – کیوی – خربزه – اسفناج – سفیده تخم مرغ و شیر گاو در یک سال اول زندگی ممنوع است .

* در سال اول زندگی از افزودن نمک و شکر و ادویه به غذا ها مما نعت نمایید ( به جز فرنی که در تهیه آن شکر وجود دارد)

* در سال اول باید شیر خوار ابتدا شیر مادر استفاده نمایید و سپس غذای کمکی استفاده نمایید .

* با شروع غذای جامد نیاز به آب هم زیاد می شود . به همین دلیل شیر مادر یا شیر خشک آب کافی در اختیار او قرار نمی دهد . لذا در حالات زیر یاید مصرف آب را افزود : 1) هوای گرم 2) فعالیت بدنی شدید 3) اسهال و استفراغ

 • دفعات تغذیه علاوه بر مصرف شیر مادر یا شیر خشک سن کودک دفعات تغذیه تکمیلی 7 ماهگی از یکبار شروع می شود و به سه بار رساتده می شود
 • . 8 و 9 ماهگی 4 تا 5 بار در روز
 • ۱۰ و 11 ماهگی 5 بار در روز
 • مکان مناسب تغذیه کودک 1) برای ایجاد عادت غذایی خوب اورا سر سفره یا صندلی قرار دهید 2) از نشاندن وی مقابل تلویزیون در صورت امکان ممانعت نمایید 3) در حال حرکت یا دویدن از غذا دادن ممانعت نمایید .
 • چگونه می توان عادت غذای مناسب برای شیر خواران ایجاد نمود ؟ هرگز به وی یش از حد غذا ندهید .
 •  به ذائقه او احترام بگذارید و در صورت عدم تمایل به غذا یی در دفعات مکرر، از طبخ آن برای مدتی صرفنظر نمایید .
 •  تعادل غذایی بین پروتئین – نمک – قند ها – میوه ها و سبزیجات ایجاد نمایید .
 • در مصرف مواد شیرین – نمک دار و چرب نیز تعادل مناسب داشته باشید . در صورت امکان از غذا های آماده ( Fast food ) اجتناب نمایید .
 • نکات مهم
 •  1 ) به یاد داشته باشد غذا ها را در ظرف کوچک برای وی آماده نماید و از مصرف مجدد غذای باقیمانده در ظرف به دلیل احتمال وجود میکروب اجتناب نمایید 
 •  2) کودک اگر به غذایی علاقمند گردید به د لیل آنکه موردعلاقه شما نیست غذا را حذف ننماید . 3) از مصرف غذا هایی که احتمالا باعث آ لرژی می شود اجتناب نمایید . مانند مرکبات – سفیده تخم مرغ – عسل – روغن بادام زمینی – گندم ( در اغلب غلات وجود دارد اما در صورت بروز حساسیت باید پس از یک سالگی استفاده نمود ) گردو – ذ رت – سویا – شکلات – شیر گاو – اسفناج – گوجه فرنگی
 •  4 ) با روی خوش به او غذا دهید و از اعمال زور اجتناب نمایید و در صورت عدم تمایل به یک غذا آن را دوباره در روزهای آینده و هفته های آینده امتحان نمایید .
 • 5 ) غذا های ریز سفت و سخت(مانند آجیل ، ذرت بوداده) ، آب نبات ، کشمش را بد لیل ا حتمال خفگی تایکسالگی استفاده نشود.
 • ۶) در صورت تغییر رنگ مدفوع و ایجاد بوی متفاوت(بد بو شدن) پس از شروع غذای کمکی ، نگران نشوید چون یک حالت طبیعی است.
 •  7)پوره سبزیجات مانند : سیب رمینی – هویج – نخود سبز – به صورت پخته را همراه کمی روغن یا کره تهیه نمود ه واستفاده نمایید.
 • 8) اگر مدفوع شیر خوار سفت بود باید غذا هایی مانند : فرنی ، موز و یا سیب رنده شده را از غذا حذف و سپس جاگزین آن از سبزیجات دیگر و سوپ جو استفاده نمود . * در پایان یک سالگی غذا های سفره مانند کته های مخلوط با سبزیجات و جبوبات و گوشت های نرم غذا های مناسب می باشند .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل


دیدگاهتان را بنویسید