پایان نامه

عنوان پایان نامه :نقش مدیریت واحد در بحران‌ های طبیعی شهری مطالعه موردی شهر اصفهان

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

بود. اولین تشکیلات رسمی امداد به صورت منظم با استخدام نیروهای تمام وقت در سال 1350 آغاز به کار کرد.

با پیروزی انقلاب در سال 1357، عمده وظایف جمعیّت به خدمات امدادی سوانح، جوانان و خدمات حمایتی معطوف گردید. در سال 1360، بنا به ضرورت یکبار دیگر ساختار تشکیلات امداد بر حسب وضعیت جدید و شرایط جنگ مورد تجدید نظر قرار گرفت. در سال 1379، با اضافه شدن واژه نجات به سازمان امداد، وظایف این سازمان وارد مرحله نوینی شد(براتی، 1383: 338).

کمیتۀ ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی که در سال 1370 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، به منظور مبادله اطلاعات، مطالعه، تحقیقات علمی و پیدا کردن راهکارهای منطقی جهت پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی ناشی از طوفان، سیل، خشکسالی، سرمازدگی، آفات گیاهی، آلودگی هوا، زلزله و لغزش‌های لایه زمین، نوسانات آب دریاها و دریاچه‌ها و رودخانه و امثال آن، به ریاست وزیر کشور و عضویت وزرا و مسؤلین سازمان‌ها و عضویت سازمان هواشناسی کشور، وزارت نیرو، وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد سازندگی، وزارت راه و ترابری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت مسکن و شهرسازی، مؤسسه ژئوفیزیک، صلیب هلال‌احمر، سازمان جنگل‌ها و مراتع، وزارت بازرگانی و هر وزارتخانه، مؤسسه و نهاد و نیروهای انتظامی و یا نظامی که ریاست این کمیته برحسب ضرورت مصلحت بداند، تشکیل می‌گردد.

با توجه به سابقه سوانح طبیعی در کشورمان، ستادها و کمیته‌های ملی، منطقه‌ای و استانی به شرح زیر عهده‌دار مدیریت بحران سوانح طبیعی هستند:

1-شورای عالی و مدیریت پیشگیری حوادث غیرمترقبه به ریاست معاون اول رییس جمهور

2- ستاد حوادث غیرمترقبه کشور به ریاست وزیر کشور

3- ستاد حوادث غیرمترقبه استان به ریاست استاندار

4- ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان به ریاست فرماندار