11 مرحله IVF یا لقاح آزمایشگاهی (بخش اول)

:  

روش لقاح مصنوعی (IVF) واسه همه زنان نابارور و در هر سنی مناسبه؟

معمولا، زنائی که روش درمانی IVF رو واسه بچه دار شدن خود انتخاب می کنن، قبلا باید در به کار گیری تموم روشای درمان ناباروری دیگه حتما با شکست مواجه شده باشن، تا دکتر معالج بتونه روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) رو به عنوان آخرین راه حل، به اونا پیشنهاد کنه. در واقع، کلینیکای باروری فقط در صورتی مجاز هستن که روش درمانی لقاح آزمایشگاهی رو واسه زنان نابارور پیشنهاد کنن که:
• اگه زنی به دلایلی نامعلوم دچار مشکل ناباروری شده باشه، طوری که مشکل اون دیگه غیر قابل درمان نباشه.
• اگه انسداد کلی در لوله های فالوپ زنی به وجود اومده باشه که دکتر معالجش هیچ رقمه قادر به باز کردن اونا با استفاده روشای درمانی جور واجور نباشه.
• زوج مورد نظر باید قبلا، از روشای مختلغ درمان ناباروری، مانند به کار گیری داروهای باروری و تلقیح داخل رحمی استفاده کرده و نتونسته باشن نتیجه مورد نظر رو واسه تولد نوزاد به دست آورد.
• بدن شریک زندگی زن دارای یه مشکل باروری بزرگ بوده و نتونه به اندازه کافی اسپرم رو واسه تزریق به داخل سیتوپلاسمی تخمک تولید کنه. از اون جایی که در اینجور شرایطی، زن باید از اسپرم منجمد فردی غیر از شریک زندگی خود استفاده کنه، پس باید قبلا یه نامزد مناسب واسه ارائه اسپرم و تلقیح داخل رحمی خود پیدا کرده باشه.
• علاوه بر این موارد، وقتی که زن درخواست کننده به دلیل داشتن مشکلات تخمدانی قادر به تولید تخمک سالم و بالغ نبوده و قصد به کار گیری تخمک یه اهداکننده مناسب رو داشته باشه، باید قبل از مبادرت به درمان، یه تخمک منجمد شده به خاطر به کار گیری راه درمانی لقاح آزمایشگاهی انتخاب کرده باشه.
• در آخر، بعضی از زن و شوهرهای که گرفتار به بیماریای خاصی هستن، واسه جلوگیری از انتقال مریضی ژنتیکی خود به فرزندشون باید امید خود رو به به کار گیری راه جنین آزمایشگاهی ببندند.

خوندن عوامل موثر در موفقیت IVF یا لقاح آزمایشگاهی به شما پیشنهاد می شه.

مراحل روش درمانی لقاح آزمایشگاهی (IVF) :

مرحله 1 IVF : انجام اسکن و یا سونوگرافی از بدن زنان

اولین قدم در به کار گیری راه درمانی لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، انجام سونوگرافیه. انجام این نوع اسکن واسه اراده کردن پایانی به خاطر به کار گیری راه درمانی لقاح آزمایشگاهی خیلی با اهمیته، چون انجام سونوگرافی به دکتر معالج اجازه میده تا وضعیت تخمدان و تعداد فولیکولای موجود در بدن مادر رو بررسی کرده و اطلاعات لازم رو واسه شروع روش درمانی به دست آورد. هم اینکه، با اسکن کردن بدن فرد مریض، اندازه جریان خون در تخمدانش تعیین شده و وضعیت باروری و ناباروری در بدنش مشخص می شه.
علاوه بر این موارد، در طول انجام سونوگرافی، دکتر معالج می تونه کمیت و کیفیت تخمکا رو هم در داخل تخمدان بررسی کرده و چگونگی دسترسی پیدا کردن آسون به اونا رو تعیین کنه. در آخر، در سونوگرافی قبل از شروع روش درمانی لقاح آزمایشگاهی (IVF)، وجود و یا نبود وجود کیستای تخمدانی (که می تونن در تولید تخمک سالم اثر بذارن) هم تشخیص داده می شه. در واقع، در بین انجام عکسبرداری، داخل رحم و دیواره اون واسه اطمینان از انجام درست عمل لونه گزینی مورد بررسی قرار میگیره.

مرحله 2 IVF :نظارت بر نتیجه اسکن و یا سونوگرافی

جدا از زمان دقیق انجام قرارداد درمانی IVF، فرد باید سونوگرافی رو 3 تا 4 روز بعد از نمایان شدن چرخه قاعدگی در بدنش بکنه. در واقع، انجام اسکن در این روزا به دکتر معالج کمک انجام میده تا اندازه رشد فولیکول و کلفت شدن آندومتر رحمی در بدن فرد مریض رو تشخیص داده و به عنوان انجام مراحل پیش درمانی، تموم حولوحوش کار رو بررسی کنه. در اینجور شرایطی و در صورت مناسب بودن وضعیت بدن مریض، دکتر موارد لازم رو در پرونده اون تیک می زنه. در آخر، به عنوان خانمی که قصد باردار شدن به کمک روش درمانی IVF رو دارین، یادتون باشه وقتی که فولیکولای داخل تخمدان به طور کامل رشد کرده و آماده انتشار دادن تخمک شدن، تولید هورمون استروژن در بدن زنان شروع می شه. پس، در این مرحله به احتمال قوی، دکتر علاوه بر معاینه کلی بدن، با انجام آزمایش خون اندازه ترشح هورمون استروژن رو هم در بدن فرد درخواست کننده تعیین انجام میده. در واقع، هر چی اندازه جریان خون به سمت تخمدان زنان بیشتر باشه، احتمال انتشار تخمک با کیفیت بالا هم از تخمدان اونا، در حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کنه.

مرحله 3 IVF : بررسی زمان پریود قبل از شروع

به عنوان یه خانوم، یادتون باشه که دکتر متخصص باروری در این مرحله ممکنه واسه تنظیم دقیق چرخه قاعدگی در بدنتون، واسه شما قرصای ضد بارداری تجویز کنه. در واقع، با شروع مصرف این داروها روند درمانی IVF در بدن زنان شروع می شه. در این مرحله از راه درمانی لقاح آزمایشگاهی اصلا احتیاجی به نگران شدن شما و یا دور وبریا تون نیس، چون یافته های تحقیقات گذشته محققان نشون داده که مصرف قرصای ضد بارداری که قبل از شروع دوره درمانی لقاح آزمایشگاهی تجویز می شه، شانس افراد رو در باردار شدن زیاد می کنه. علاوه بر این، پزشکان متخصص ناباروری تصور می کنن که مصرف قرصای ضد بارداری، احتمال بروز کیست تخمدان و سندرم پلی کیستینک تخمدان در زنان رو تا حد زیادی کم می کنه. با این حال، مصرف این قرصا قبل از شروع روند درمانی لقاح آزمایشگاهی، بیشتر از همه چیز به نظر دکتر معالج و وضعیت بدنی خانوم مریض وابسته. جالبه بدونین که بعضی از پزشکان متخصص ناباروری تاثیر قرصای ضد بارداری رو در روش درمانیIVF باور ندارن.
از طرفی دیگه، خیلی از پزشکان متخصص باروری فکر می کنن که فرد استفاده کننده از راه درمانی IVF می-تونه با پیگیری زمان تخمک گذاری در بدن خود، شانس موفقیتش رو تا حدودی بالا ببره. اینجور آدمایی باید توجه دارا باشن که می تونن واسه تعیین زمان دقیق تخمک گذاری بدنشون، از دمای پایه بدن و یا کیتای تعیین کننده زمان تخمک گذاری استفاده کرده و زمان دقیق شروع تخمک گذاری در بدن خود رو قبل از شروع روند درمان به اطلاع دکتر معالج خود برسانند.
بعضی از کلینیکای درمان ناباروری، مصرف داروهایی مانند آنتاگونیست و یا آگونیست رو پس از روی دادن عمل تخمک گذاری در بدن زن مریض، به اون تجویز می کنن. معمولا، این داروها تزریقی هستن، اما دکتر متخصص ناباروری می تونه اونا رو به شکل ایمپلنت و یا اسپری بینی هم واسه مریض خود مورد استفاده بذاره. در آخر، به عنوان خانمی که قصد به کار گیری روند درمانی IVF رو دارین، یادتون باشه که پزشکان معالج ناباروری، معمولا در حالت طبیعی این دو دارو رو واسه کنترل کامل وضعیت مریض پس از شروع زمان تخمک گذاری در بدن اون تجویز می کنن.
حالا که شما به عنوان یه زن نابارور، عزمتونو جزم کردین تا بچه خود رو از راه روش درمانی IVF به دنیا بیارین، حتما حس می کنین که باید با روند این روش درمانی آشنا شید. در اول، یادتون باشه که هر فردی قبل اینکه از راه درمانی IVF واسه تولد بچه خود استفاده کنه، باید چند فرم رضایت رو پر کنه. بعد، به همراه شریک زندگی خود آزمایش خون رو واسه تشخیص مریضی HIV، هپاتیت B و ویروس هپاتیت نوع 1 بکنه. در آخر هم، باید احتمال وجود سلولای مریض کننده رو در بدن خود فرد و شریک زندگی اون بررسی شه.
در واقع، یادتون باشه که اگه فرد استفاده کننده از راه درمانی IVF از تموم روند درمان و مراحل اون آگاه باشه، موقع انجام کار بهتر می تونین احساست خود رو کنترل کنه، چون می دونه چی در انتظار اونه. اما، یادتون نره که هر کلینیک درمان ناباروری، واسه انجام قرارداد روش درمانی IVF ممکنه کمی متفاوت با بقیه بکنه، طوری که تعداد مراحل درمانی در بعضی از کلینیکا بیشتر و در بعضی کمتر هستش.
لازمه بدونین که با شروع روند درمانی IVF دیگه چرخه قاعدگی شما مثل حالت عادی و قبلی نیس، که در اینجور شرایطی، دکتر معالجتان ممکنه داروهای شامل هورمون پروژسترون رو واسه برگشتن چرخه قاعدگی شما به روال عادی خود تجویز کنه. در آخر، یادتون نره که در به کار گیری راه درمانی IVF ، ممکنه بدن شما حدود شش روز پس از مصرف اولین داروی آنتاگونیست و یا آگونیست، ترشح هورمون پروژسترون رو شروع کنه.

مرحله 4 IVF : تنظیم دوره قاعدگی قبل از شروع

به عنوان زنی که از راه درمانی IVF واسه به دنیا آوردن بچه خود استفاده می کنین، یادتون باشه که این روش درمانی از روز اول شروع دوره قاعدگی در بدن شما شروع می شه. معمولا، در روز دوم از دوره ماهانه مریض، دکتر متخصص ناباروری انجام آزمایش خون و سونوگرافی رو به اون پیشنهاد می کنه. اسکن کامل از بدن فرد مریض و یا سونوگرافی ترانس واژینالی از اون به خاطر تعیین اندازه تخمدان و واسه اطمینان دکتر از نبود کیست در اون انجام میشه. آزمایش خون، هم اندازه هورمون استروژن موجود در خون فرد مریض رو تعیین می کنه. در این مواقع، اگه دکتر معالج تشخیص بده که تخمدان مریض غیرفعاله، حتما مصرف داروی آنتاگونیست رو واسه بهبود روند درمان به اون پیشنهاد انجام میده.

مرحله 5 IVF :تحریک تخمدانای مریض

این مرحله از راه درمانی IVF با مصرف داروهای ضد بارداری در مریض شروع می شه، چون این داروها واسه تحریک تخمدان زنان بسیار به درد بخور هستن. معمولا، بیشتر داروهای ضد بارداری استفاده شده در این مرحله، به شکل تزریقی بوده و فرد درخواست کننده می تونه واسه تزریق اونا، هر نقطه از بدن خود رو انتخاب کنه. باید یادتون باشه که تزریق این داروها معمولا یک تا چهار نوبت در روز و به مدت 7 تا 10 روز ادامه پیدا می کنه.
وقتی که خانوم تحت درمان، شروع به مصرف و یا تزریق داروهای ضد بارداری کنه، دکتر معالج اونم شروع به نظارت کردن کامل بر رشد و پیشرفت تخمدان هاش انجام میده. در واقع، در اول کار ممکنه انجام آزمایش خون و سونوگرافی به وسیله دکتر متخصص باروری، هر چند روز یه بار و به خاطر نظارت بر اندازه ترشح هورمون استروژن و رشد تخمکا در بدن خانوم مریض پیشنهاد شه، تا وقتی که رشد فولیکولا در بدن اون به اندازه 16 تا 18 میلی متر برسه، فرد مریض هر روز به دکتر معالج خود مراجعه کرده و مورد معاینه دقیق قرار گیرد.

ادامه مراحل رو در 11 مرحله IVF یا لقاح آزمایشگاهی (بخش دوم) دنبال کنین.

.

منبع : mamanam.com

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *