11 مزیت جالب و باور نکردنی ترب سیاه | طب ایرانی

11 مزیت باحال و باور نکردنی ترب مشکی

طب سنتی

“ترب مشکی” گیاهیه پر خاصیت که خواص دارویی و درمانی اون از زمانای قدیم مهم بوده و همیشه هم به عنوان گیاهی فوق العاده واسه درمان بیماریا معرفی میشه.

ترب مشکی چیه؟ و به چه دلیل اونو ترب مشکی نامیدند؟
به گزارش
ترب مشکی، از خونواده تربچه س تربچه مشکی و سفید هم، به عنوان تربچه اسپانیایی در بیشتر نقاط جهان شناخته شده و این گیاه، به طور زیادی در اروپا و آسیا کشت می شه.مناطقی دیگه، پس از فهمیدن امتیازات سلامتی فوق العاده اون، شروع به کاشت ترب مشکی کردن دلیل نام سیاهش، رنگ مشکی یا بنفش مایل به سیاهشه، اما گوشتش سفید رنگه ، این نوع ترب علاوه بر طعم خاص فواید خیلی مهمی داره که در ادامه این بخش به مهم ترین اونا می پردازیم.

ارزش غذایی ترب مشکی:

مس 9 گرم

فیبر غذایی 10.2 گرم

آهن 8 گرم

منیزیم 4.5 گرم

پتاسیم 5.6 میلی گرم

سلنیوم 6میلی گرم

ویتامی آ 8گرم

ویتامین b1 پنج گرم

ویتامین c1 هفت و هشت دهم گرم

ویتامین E1 شش گرم

روی 3/3گرم

نگاهی کلی به فواید و خواص ترب مشکی:

امتیازات سلامتی ترب مشکی، شامل :

پشتیبانی از سلامت کبد

منبع ویتامین C

تقویت سیستم ایمنی

حفظ سطح کلسترول

کاهش وزن

بهبود هضم

درمان کم کاری تیروئید

بهبود سلامت روان

سم زدایی بدن

افزایش رشد مو و درمان سرفه

مصرف ترب مشکی

امتیازات مصرف ترب مشکی واسه سلامتی بدن

از تقویت سیستم ایمنی بدن گرفته، تا بهتر شدن وضعیت پوست، ترب مشکی می تونه منبع ایده آلی واسه حفظ سلامتی شما باشه.

دارای مقدار زیادی فیبر، واسه رژیم غذاییه.

یه ماده غذایی لازم واسه تقویت عمل هضمه.

کارشناسان تغذیه ،پیشنهاد می کنن که از ترکیب ترب مشکی ،در داخل سالاد خود بهره ببرین، چون که می تونین از بیماریای مختلفی در امان بمونین.

11 مزیت باحال و باور نکردنی ترب مشکی

1. امکانات سلامت واسه کبد

سلامت کبد شما، براساس آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیونه این آنزیم، باعث فعال شدن فعالیت آنزیمی در کبد می شه و باعث کاهش سموم می شه.کارشناسان بهداشت ،پیشنهاد تعادل سازی گلوتاتیون رو دارن. در مورد سطح کم این آنتی اکسیدان خاص، شما باید به صورت روزانه ترب مشکی استفاده کنین ،تا به راه تعادلی مناسب برسین علاوه بر این، مواد معدنی موجود در سبزیجات هم واسه حفظ سلامت کبد لازمن.

مصرف ترب مشکی واسه سلامت کبد

2. ترب مشکی از منابع ویتامین C

مصرف غذاهای غنی از ویتامین C، واسه جلوگیری از دچار شدن به بیماریای طولانی پیشنهاد می شن عوامل زیادی، مانند ؛استرس، که به سرطان، فراموشی یا مریضی پارکینسون، کمک می کنه، وجود دارن. شما به مکملای غذایی غنی شده از ویتامین C ،واسه خنثی کردن اثرات اکسیدانتی استرس نیاز دارین این ،جاییه که ترب مشکی به بازی میاد. می تونین مقدار زیادی ویتامین C از سبزیجات رو بدون آسیب به سلامتی خود به دست بیارین.

3. مصرف ترب مشکی واسه تقویت سیستم ایمنی بدن

یه سیستم ایمنی فعال از بدن شما ،در مقابل سموم، باکتریای عفونی، سلولای سرطانی و پاتوژنای جور واجور ،جلوگیری می کنه تولید سلولای سفید خون هم افزایش پیدا می کنه.سیستم ایمنی بدن به ویتامین C و مواد معدنی مانند منیزیم واسه تقویت سیستم ایمنی نیاز داره.ترب مشکی ،می تونه سطح مناسبی از ویتامین C رو به همراه منیزیم جفت و جور کنه، که واسه تقویت سیستم ایمنی لازمه.

4. حفظ سطح کلسترول با مصرف ترب مشکی

ترب مشکی یه نیروگاه فیبره، مواد مغذی واسه حفظ سطح کلسترول ،لازمه. علاوه بر این، سبزیجات هم می تونه به کاهش سطح کلسترول بالا کمک کنن فیبر رژیمی که در ترب مشکی پیدا میشه، کلسترول اضافی رو از رگای خونی جذب می کنه و باعث جریان خون مناسب می شه.این کار، خطرات به وجود اومده به وسیله سکته مغزی، سکته قلب و آترواسکلروز رو کم می کنه.با این وجود، شما نباید خود درمانی و خود دارویی رو انجام بدین، و در صورت داشتن سطح بالای کلسترول، باید بدون این دست اون دست کردن به متخصص مراقبتای پزشکی مراجعه کنین.

5. کمک ترب مشکی به کاهش وزن

فیبر رژیمی ،یه ماده مغذی اساسیه، در وقتی که بحث اضافه وزن به پیش میاد شما نیاز به مصرف فیبرهای رژیمی، ویتامینا، مواد معدنی و چیزای دیگه ای به جز اینا واسه آسون کردن کاهش وزن خود دارین.ترب مشکی می تونه در این مورد یه گزینه ایده آل غذایی باشه ، رنگ تیره سبزیجات، تنها ربطی به وجود فیبر رژیمی اونا نداره، بلکه نشونه وجود ویتامینای جور واجور A، C و E همراه با موادی معدنی مانند سلنیوم و منیزیم هم هستش. می تونه سطح انرژی شما رو بالا ببره و فیبر، از اشتهای بالا جلوگیری می کنه و مانع پرخوری هم می شه.شما حیرت زده میشین، اگه بدونین که ترب مشکی، چربی نداره پس، می تونین از این سبزی زیاد استفاده کنین، بدون این که فکر خاصی بکنین.

6. بهبود هضم با مصرف ترب مشکی

سوء هاضمه، باعث ناراحتی و مشکلاتی می شه عوامل جور واجور داخلی یا خارجی هستن، که با اسهال، یبوست، حالت تهوع و چیزای دیگه ای به جز اینا مشارکت دارن، هست. شما می تونین هضم رو از راه ترکیب غذایی خود با ترب مشکی استفاده کنین، و هضم خود رو آسون کردن کنین ، شما می تونین اونو به چند دستور العمل غذایی سالاد یا سوپ و یا به استیک خود اضافه کنین. ترب مشکی ،از سیستم گوارشی هم پشتیبانی می کنه هم اینکه، فیبر رژیمی موجود در سبزیجات هم به کم شدن نشونه های در رابطه به یبوست کمک می کنه. کارشناسان تغذیه ،فکر می کنن که حتی می تونه شدت گرفتگیای معده رو ،هم کم کنه.

7. مصرف ترب مشکی واسه درمان کم کاری تیروئید

این وضعیتیه که غدهای تیروئید ،از ترشح هورمونای تیروئیدی جلوگیری می کنن شما باید بدون این دست اون دست کردن این مریضی رو درمان کنین ،چون کم کاری تیروئید می تونه به بقیه مشکلات سلامتی، مانند:مشکل متابولیسم منجر شه. کارشناسان تغذیه ،فکر می کنن که:مصرف روزانه ترب مشکی می تونه به دلیل وجود پتاسیم و سلنیوم، شما رو از کم کاری تیروئید مراقبت کنه با این حال، هنوز پیشنهاد می شه با دکتر خود در این باره مشورت کنین و از مصرف داروهای خودسرانه دوری کنین.

8. بهبود سلامت روان با مصرف ترب مشکی

مغز شما به مواد معدنی ای مانند:پتاسیم و سلنیوم نیاز داره، تا بدون مانعی و خوب کار کنه خوشحال میشین ،اگه بدونین ترب مشکی به عنوان مکمل مغزی شناخته شده.مواد معدنی موجود در اون، واسه بهبود شناخت و درک، لازمه ، پتاسیم هم، به عنوان یه منبع ایمن واسه بهبود دقیق شدن و فوکوس کردن وبهبود وضوح مناسبه.

9. سم زدایی با مصرف ترب مشکی

سبزیجات، دارای توان بالقوه ای واسه حذف مواد ناخواسته از جمله مواد زاعد یا سم از بدن هستن که سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنن.

10.مصرف ترب مشکی واسه تقویت رشد مو

سلنیوم و منیزیم، هردو واسه تحریک ریشه مو و بهبود گردش خون لازمن این عملکردها، باعث تقویت پوست می شه و به افزایش رشد مو کمک می کنن. علاوه بر این، گردش خون هم واسه کاهش ریزش مو ،لازمه می تونین مقدار زیادی سلنیوم و منیزیم رو در ریشه ترب مشکی پیدا کنین.این گیاه، واسه تقویت ساقه های مو هم شناخته شده.

11. درمان سرفه با مصرف ترب مشکی

کارشناسان تغذیه، فکر می کنن که ترب مشکی می تونه به طور موثری واسه پاکسازی مخاط به درد بخور باشه حتی می تونه عفونت رو از سیستم تنفسی بدون بر جای گذاشتن اثری منفی واسه بدن، درمان کنه. کارشناسان سلامتی، تاکید می کنن که مصرف روزانه ترب مشکی به میزانی کافی، واسه حفظ مشکلات تنفسی جور واجور از جمله سرماخوردگی و برونشیت خوبه پیشنهاد می شه ،وقتی که از مسمومیت تنفسی رنج می برید، با دکتر خود مشورت کنین و از مصرف داروهای خودسرانه دوری کنین.

در آخر:

در اینکه ترب مشکی ،دارای خواص مغذی مختلفیه، هیچ شبه س ای موجود نیس و اگه در دراز مدت اونو بخشی از رژیم غذایی خود کنین، شک نداشته باشین به نفع شما هستش با این وجود، نباید از داروهای خود سرانه استفاده کنین و حتما به دکتر خود مراجعه کنین.

.

منبع : pezeshk.us

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *