11 مشکلات پوستی رایج در بزرگسالان (2)

: 11 مشکلات پوستی عادی در بزرگسالان (2)

11 مشکلات پوستی عادی در بزرگسالان (2)

در قسمت اول این مطلب با عنوان « 11 مشکل پوستی شایع در بزرگسالان»، به 5 مریضی شایع در بین بزرگسالان اشاره کردیم. گفتیم مشکلاتی مانند جوش، اگزما، کهیر، لک و پیس و پسوریازیس در سنین بزرگسالی بروز می کنن. در مورد علائم این بیماریا و راه های کنترل اونا توضیحاتی دادیم. در قسمت دوم این مطلب شما رو با 6 مریضی پوستی عادی دیگه صحبت کرده و توجه تون رو نسبت به اونا بیشتر جلب می کنیم.

رزاسه

رزاسه یکی از مشکلات عادی پوستی در بزرگسالانه که با قرمزیای طولانی روی صورت خود رو نشون میده. این قرمزیا بیشتر روی بینی، چانه، گونه ها و پیشونی دیده می شن و معمولا کمتر چشما رو درگیر می کنن.

مشکلاتی مانند کلفت شدن پوست، چرکدانها و باز شدن رگای خونی صورت هم همراه با روزاسها دیده می شن. مصرف الکل، نوشیدنیای داغ و غذاهای تند و پرادویه باعث افزایش و شدید شدن قرمزیای پوست به وجود اومده به وسیله این مریضی پوستی می شه. دلیل اصلی رزاسه هنوز شناخته نشده.

میشه علائم این مریضی رو با داروهای خوراکی و موضعی کنترل کرد. به کار گیری لیزر واسه درمان باز شدن عروق خونی صورت هم موثره.

مریضی پای ورزشکار

مریضی پای ورزشکار یه مریضی شایع به وجود اومده به وسیله عفونتای قارچی پوست در بین افراد بزرگساله. ترکای پوستی دردناک، پوسته پوسته شدن پوست در بین انگشتان پا و یا دو طرف پاها از جمله علائم اصلی این مریضی به حساب میان. خارش و سوزش نواحی گرفتار هم یکی دیگه از مشکلات این بیماریه. از دیگر علائم اون میشه به تاولایی اشاره کرد که رطوبت پس میدن و به صورت خونمردگی در میان.

خارش، سوزش، ترشحات، خونریزی یا تغییر غیرعادی خالای پوستی باید مورد بررسی دکتر متخصص پوست قرار بگیره

پای ورزشکار از راه تماس مستقیم با مناطق مرطوبی مانند حموم، استخر و چیزای دیگه ای به جز اینا منتشر می شه. این مریضی بیشتر به دلیل قارچ تریکوفیتون روبروم بروز می کنه که در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنن.

داروهای ضدقارچ موضعی یکی از درمانای عادی این بیماریه. مصرف داروهای خوراکی ضدقارچ هم در صورت بروز به این مریضی موثره.

زگیل

زگیل یه مریضی پوستی عادی در بزرگسالیه که بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)  بروز می کنه. این ویروس بیشتر از صد نوع جور واجور داره. زگیلا جزو بیماریای قدیمی هستن که قدمتی سه هزار ساله دارن.

این غدهای گوشتی هم رنگ پوست هستن و به صورت صاف یا به شکل برآمدگی دیده می شن. زگیلا روی انگشتان دستا، بازوها و پاها بروز می کنن. زگیلا خوش خیم و بدون درد هستن. این برآمدگیای گوشتی قابل سرایت هستن و با تماس مستقیم پوست با پوست قابل انتقال هستن.

زگیلا معمولا بدون درمان هم به مرور از بین می رن. به کار گیری داروهای موضعی روند درمان رو سریعتر می کنه.

خالا

خالای زیبایی بسیار عادی هستن که معمولا به شکل لکه های قهوه ای یا مشکی رنگ بروز می کنن و ممکنه در تموم سطوح بدن دیده شن. ممکنه خالا صاف، چین دار، تخت یا برآمده باشن. روی سطح بعضی از این خالا موهای ریز و پررنگ هست.

ممکنه این خالا از سنین کودکی، نوجوونی یا بزرگسالی بروز کنن. تقریبا همه افراد بزرگسال بین 10 تا 40 خال در بدن خود دارن. بیشتر این خالا خوش خیم هستن، اما ممکنه تغییر وجود داده و بدخیم شن. لازمه که خالا در این شرایط مورد بررسی پزشکی قرار بگیرن: هر نوع نامنظمی در لبه های خالا، تغییر در شکل، رنگ  و اندازه اونا. درد، خارش، سوزش، ترشحات، خونریزی یا تغییر غیرعادی هشداردهنده س که باید مورد بررسی دکتر متخصص پوست قرار بگیره.

زونا

زونا یه مشکل پوستی در سنین بالاست. این مریضی وقتی بروز می کنه که ویروس واریسل که در بدن خوابیده س، در بافتای عصبی فعال می شه. از علائم زودتر از موعد معمولی این مریضی درد یا سوزن سوزن شدن تو یه طرف بدن یا صورت بوده و به دنبال اون ضایعات قرمز و تاول مانند بروز می کنن. زونا فقط یه طرف بدن رو درگیر می کنه و ضایعات معمولا بین دو تا چهار هفته از بین می رن.

این مریضی درمانی نداره، اما مصرف داروهای خوراکی می تونه باعث تسریع بهبود این مریضی شه. در بعضی موارد درد این مریضی بسیار شدیده. در این صورت دکتر داروهای لازم رو تجویز می کنه.

نوریت (التهاب عصب) بعد از زونا باعث بروز دردهای طولانی می شه و در حدود 20 تا 30 درصد افراد هم بعد از بهبود مریضی دیده می شه.

تبخال

تبخال همون تاولای کوچیک و دردناک پر از مایعه که در دور و بر دهن و بینی دیده می شن و بسیار رایجه. تبخال یه مریضی پوستی ویروسیه که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس بروز می کنه. علائم اصلی و اولیه تبخال یعنی خارش و گزگز موضعی در دور و بر دهن. این علائم وقتی  که ضایعات به صورت تاول و پر هستن بروز می کنن.

وقتی که تاولا خالی از مایع می شن به صورت برآمدگیایی درآمده و معمولا بدون گذاشتن جای زخم بهبود پیدا می کنن. معمولا بین دو تا چهار هفته زمان میبره تا تبخالا بهبود پیدا کنن.

این ضایعات پوستی مسری هستن و در تماس مستقیم پوست با پوست مانند روبوسی قابل انتقاله. حتی امکان داره افراد بدون داشتن تبخال هم منتقل کننده ویروس اون باشن. عواملی که باعث بروز تبخال می شن عبارتند از استرس، تب، خستگی، بیماریای ویروسی و تغییرات هورمونی مانند عادت ماهیانه در خانوما. تبخال هم درمان نداره، اما به کمک بعضی پمادها و داروهای ضدویروس خوراکی می تونه روند بهبود اونو تسریع بخشید.

منبع :

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *