11 مورد مفید در رژیم مدیترانه ای | چاقی

در رژیم غذایی مدیترانه ای 11 مورد رو باید رعایت کنین تا به تناسب اندام برسین.

در رژیم غذایی مدیترانه ای کالری خیلی از برنامه تون کم نمیشه و هیچ گروه غذایی مهمی حذف نمیشه اما به جای اون چربیای بد رو با چربیای محافظ قلب (روغن زیتون به جای کره، ماهی یا مرغ و ماکیان به جای گوشت قرمز) جانشین می کنین به این صورت که به جای دسرهای شکردار از میوه های تازه حال می کنین و سبزیجات طعم دار و حبوبات می خورید.

به گزارش تالاب : مغزهای گیاهی هم بخش مهمی از این رژیم غذایی رو به خود اختصاص میدن اما نباید بیشتر از یه مشت در روز استفاده کنین. نون جفت و جور شده از غلات کامل هم در حد متوسط می تونین استفاده کنین.

11 مورد به درد بخور واسه رژیم مدیترانه ای

 
تازگی غذا

وقتی مثل مردم مدیترانه غذا می خورید، دیگه خبری از غذاهای یخی و فریزری و یا فست فود نیس. غذاها فصلی و تازه هستن که با روشای ساده و دلچسبی آماده می شن. سالاد خوشمزه ای از اسفناج، خیار، گوجه فرنگی و روغن زیتون مشکی و پنیر فتا می تونین جفت و جور کنین.

مصرف نون کامل

نون جفت و جور شده از غلات کامل که غذای کلی رژیم مدیترانه ایه، استفاده کنین. نون و پاستای جفت و جور شده با غلات کامل پروتئین و مواد معدنی بیشتری داره و معمولا سالمتر از آرد سفیده و موجب افزایش یهویی قند خون و بعد افت اون نمی شه. واسه طعم می تونین نون غلات کامل رو به روغن زیتون یا ارده کنجد (خمیر جفت و جور شده از دانه های کنجد) آغشته کنین.
 

نبود ممنوع بودن چربی

چربی از اون یه جور که واسه قلب ضرری نداره، بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ایه. چربیهای موجود در مغزهای گیاهی، زیتون و روغن زیتون مثل این چربیها هستن. این چربیها (نه چربیهای اشباع شده و ترانس مثل روغنایی که در غذاهای فراوری شده استفاده می شه) نه فقط طعم دار هستن بلکه به مقابله با بیماریا از دیابت گرفته تا سرطان، کمک می کنه. روغن زیتون و گردو رو در ترکیب با مواد طعم دهنده جور واجور می تونین به سس لذیذی تبدیل کرده و به رژیم غذایی خود اضافه کنین.
 

گستردگی منوی غذا

رژیم غذایی مدیترانه ای شما رو به نوع خاصی از غذا محدود نمی کنه بلکه شکلای جور واجور غذاهای فرانسوی، اسپانیایی، ترکی، مراکشی، یونانی، ایتالیایی و چیزای دیگه ای به جز اینا در اون هست. غذاهایی رو انتخاب کنین که محتوای گوشت قرمز و لبنیات پر چرب اون کم بوده و مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و غلات کامل در اون گذاشته شده باشه.

 
ادویه های خوش طعم و عطر

اودیه ها و گیاهان معطر مدیترانه ای از جمله برگ بو، گشنیز، جعفری، رزماری، سیر، فلفل و دارچین طعم بسیار مورد پسند به غذای شما میبخشن و نیاز به نمک رو کم می کنن و علاوه بر اون فواید زیادی هم دارن. مثلا رزماری و گشنیز آنتی اکسیدانها و مواد مغذی دارن که با بیماریا مقابله می کنن. از دستورات غذایی که از گیاهان معطر استفاده می کنن، بهره ببرین.
 

روش طبخ آسون

غذاهای یونانی بیشتر ساده و سبک هستن. به عنوان یه غذای حاضری و سریع، می تونین از پنیر، زیتون و مغزهای گیاهی استفاده کنین.
 

لازم نیس گرسنه بمونین

رژیم غذایی مدیترانه ای به شما اجازه میده بدون احساس گرسنگی غذاهای خوش طعم و مغذی بخورین. این مواد غذایی به آهستگی هضم می شن پس مدت بیشتری سیر می مونید. وقتی هنگام گرسنگی مغزهای گیاهی، زیتون یا پنیرهای کم چرب میخورید، دیگه مشکلی دارین. پنیر فتا کم چرب تر از چداره اما با این حال خوش طعم و خوشمزه س.

کاهش وزن

شاید فکر میکنین با خوردن روغن زیتون و پنیر و مغزهای گیاهی، کاهش وزن هیچوقت اتفاق نمی افته اما اصول غذاهای مدیترانه ای (و روش آروم تر خوردن غذا) زودتر به شما احساس سیری و رضایت میبخشه که این به شما کمک میکنه رژیم لاغری خود رو ادامه بدین. فعالیتهای منظم فیزیکی واسه حفظ وزن سالم هم بخش مهمی از این سبک زندگیه.

به درد بخور واسه قلب

تقریبا همه مواد غذایی رژیم مدیترانه ای واسه قلب خوبه. روغن زیتون و مغزهای گیاهی به کاهش کلسترول بد کمک میکنن. میوه ها، سبزیجات و حبوبات به حفظ سلامت عروق کمک میکنن. ماهی به کاهش تری گلیسیرید و فشار خون کم میکنه. اگه علاقه ای به ماهی ندارین، می تونین از دستورات غذایی بهتری واسه طبخ ماهی استفاده کنین.

سرزندگی و سرحالی ذهنی و روانی

هر چیزی که واسه قلبتون خوبه، حتما واسه مغزتون هم به درد بخور هستش. با این رژیم دیگه چربیهای بد و غذاهای فراوری شده که موجب التهاب می شن، نمیخورید بلکه به جای اون غذاهای پر از آنتی اکسیدانها مصرف میکنین که انتخاب خیلی بهتری واسه مغز هستن.

جفت و جور و تنظیم : بخش سلامت و بهداشت تالاب

.

منبع :

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *