11 نوع لرزش بدن

11 نوع لرزش بدن

لرزش پارکینسونی در اثر وارد اومدن آسیب به ساختارهای درون مغز ایجاد می شه. این لرزش در زمان استراحت دیده می شه و بیشتر پیشرو مریضی پارکینسون است.

بعضی شکلای جور واجور شناخته شده لرزش بدن همراه نشونه های اون به قرار زیره:

 

1- لرزش مخچه ای که به اون لرزش از قصد هم میگن.

یه جور لرزش آهسته اندامای انتهاییه که در آخر یه حرکت مانند تلاش در فشردن یه دگمه یا لمس نوک بینی دیده می شه.

لرزش مخچه ای به دلیل وجود ضایعه در مخچه یا آسیب مخچه به دلیل حادثه، تومور یا مریضیایی مانند ام اس یا پریشونیای ارثی دیده می شه. این نوع لرزش، به دلیل مصرف زیاد الکل یا مصرف زیادتر از اندازه بعضی داروها هم حاصل می شه.

وقتی شخص گرفتار، دارای فعالیته و یا در وضعیتی خاص قرار میگیره، بیشترً این لرزش برجسته تره. لرزش مخچه ای ممکنه با بقیه تظاهرات از جمله: اشکال در سخن گفتن، چرخش غیرارادی و سریع چشما، مشکلات راه رفتن و لرزش تنه و گردن همراه باشه.

 

2- لرزش دیستونیک

در تموم مبتلایان به دیستونی و در تموم سنین دیده می شه. دیستونی یکی از پریشونیای حرکتیه که طی اون انقباض غیرارادی و بدون این دست اون دست کردن عضله، دلیل حرکات تکراری و یا عجیب می شه.

لرزش دیستونیک، ممکنه در هر کدوم از ماهیچه های بدن به وجود بیاد. بیشترً وقتی بیشتر دیده می شه که مریض در وضعیتی خاص قرار میگیره یا به روشی خاص به حرکت در میاد.

لرزش دیستونیک به طور بی نظم بروز می کنه و بیشترً با استراحت، از بین میره. ممکنه لمس عضله یا بخش گرفتار، از وخامت لرزش کم کنه.

 

3- لرزش اصلی

شایع ترین نوع لرزشا هستش. در بعضی آدما به آهستگی پیشرفت می کنه و از یه سمت بدن شروع می شه، ولی طی 3 سال، هر دو سمت بدن رو درگیر می کنه.

در بسیاری موارد، دستا گرفتارند، ولی سر، زبون، ساقا و تنه هم ممکنه گرفتار باشن.

لرزش اصلی، ممکنه با پریشونی ناچیز راه رفتن همراه باشه. با افزایش سن، ممکنه زیادی لرزش کم بشه، ولی وخامت اون زیاد شده و بر توانایی مریض اثر می ذاره.

هیجان، استرس، تب، خستگی زیادتر از اندازه جسمی یا پایین بودن قند خون ممکنه افزایش دهنده لرزش باشه

احتمال ارثی بودن این نوع لرزش بسیاره. لرزش اصلی دلیل شناخته شده نداره.

 

4- لرزش ارتوستاتیک

با انقباضات سریع عضلات مشخص می شه و بدون این دست اون دست کردن پس از ایستادن در ساق پا و تنه دیده می شه. در رانا و ساقا گرفتگی عضلات حس می شه و وقتی از مریض میخوان روی یه نقطه بایستد، به صورت غیر قابل کنترلی تکون می خوره.

در این مورد، بقیه نشونه های بالینی وجود نداره و وقتی مریض می شینه یا روی پاها می پره، حالت تکون خوردن فرومی نشیند. در مریضایی که دچار لرزش اصلی هستن، لرزش ارتوستاتیک هم دیده شده.

 

5- لرزش پارکینسونی

در اثر وارد اومدن آسیب به ساختارهای درون مغز ایجاد می شه. این لرزش در زمان استراحت دیده می شه و بیشتر پیشرو مریضی پارکینسونه.

این لرزش که بیشتر در دستا دیده می شه، ممکنه در گونه، لبا، ساق پا و تنه هم دیده شه و با استرس یا هیجان زیاد می شه. شروع لرزش پارکینسون، بعد از 60 سالگیه.

حرکت از یه عضو یا یه سمت بدن شروع می شه و معمولا پیشرفت کرده و سمت دیگه رو گرفتار می کنه.

 

6- لرزش فیزیولوژیک

در تموم افراد طبیعی دیده می شه و ارزش بالینی نداره. این لرزش با احتمال خیلی کم با چشم دیده می شه و با هیجانی شدید (مثل اضطراب یا ترس)، خستگی زیادتر از اندازه جسمی، کاهش قند خون، پرکاری تیروئید، مسمومیت با فلزات سنگین، به کار گیری عوامل محرک، مصرف الکل یا تب، شدت میگیره.

این نوع لرزش در تموم عضلات ارادی دیده می شه و با باز کردن ساعدها و قرار دادن یه برگ کاغذ روی نوک دستا میشه دید. این نوع لرزش، پس از رفع دلیل از بین میره.

 

7- لرزش روانزاد (لرزش هیستریک)

این نوع لرزش، در زمان استراحت یا یه وضعیت خاص اتفاق می افته. ویژگیای این نوع لرزش شامل: شروع یهویی و بهبود، افزایش اندازه بروز اون با استرس، تغییر جهت لرزش و یا بخش گرفتار بدنه. وقتی حواس مریض پرت می شه، این لرزش کم میشه یا از بین میره.

 

8- لرزش روبرال

با لرزش آهسته و سفتی بدن مشخص می شه که در زمان استراحت و به صورت از قصد هست. این نوع لرزش با مریضیایی همراه س که دلیل مریضی هسته قرمز مغز میانی می شن و با ضربه های غیرمعمولی همراه س.

 

9- لرزش آستریکیس

اعتیاد به الکل یا ترک الکل، دلیل از بین رفتن بعضی سلولای عصبی شده و به لرزش بدن میرسه.

 

10- وقتی اعصابی که به عضلات بدن عصب میدن به دلیل آسیب، مریضی، ناهنجاری دستگاه عصبی مرکزی یا مریضیای سیستمی دچار ضربه شن، لرزش به دلیل مریضی اعصاب محیطی (نوروپاتی محیطی) بروز می کنه.

نوروپاتی محیطی، تموم بدن یا بعضی مناطق مانند دستا رو گرفتار می کنه و پیشرونده س. لرزش اندامای گرفتار موجب از بین رفتن حس می شه و مشکلات راه رفتن و تعادل ایجاد می شه.

ویژگیای بالینی در این حالت، مشابه حالات لرزش اصلی هستش.

 

11- در ترک سیگار هم لرزش بدن دیده می شه.

 

تشخیص لرزش

دکتر ضمن معاینه، به بررسی قرینه بودن لرزش، حالت از بین رفتن حس، ضعف یا آتروفی عضله یا کاهش رفلکسا مبادرت انجام میده.

اگه لرزش از نوع ارثی باشه، گرفتن سابقه خانوادگی مؤثره.

با آزمایش خون یا ادرار میشه بدکاری تیروئید، بقیه علل متابولیک و تراز غیر طبیعی بعضی مواد شیمیایی رو مشخص کرد که ممکنه دلیل ایجاد لرزش شن.

با به کار گیری سی تی اسکن یا ام آر آی میشه فهمید که لرزش در نتیجه مشکل ساختاری به وجود اومده یا حاصل تخریب مغزه.

دکتر، واسه تشخیص مشکلات عضله یا عصب، دستور انجام الکترومیوگرافی دهد. با این آزمون فعالیت غیرارادی عضله و عکس العمل ماهیچه نسبت به تحریک عصب اندازه گیری می شه.

 

درمان

– استراحت کافی داشته باشین.

– اگه لرزش در اثر اضطراب باشه، داروهای اکسازپام و لورازپام خوبه.

– ورزش کنین.

– لرزشا رو کنترل کنین؛ مثلا وسیله تقریبا سنگینی رو در دستتون بگیرین تا به کاهش لرزش بدن کمک کنه.

تزریق بوتاکس درون عضلات درگیر، باعث فلجی اونا می شه.

– زالودرمانی می تونه لرزشا رو درمون کنه.

– مصرف گیاه شاهدانه در لرزشای مخچه ای و MS خوبه.

– با دوستانتون رفت و اومد داشته باشین. با این کار، افسردگی رو دور می کنین.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منابع :

پزشکی امروز – دکتر محمدابراهیم رسولی ، نورولوژیست

عمو عطار

سایت روز

پارسی طب

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *