11 نکته برای بهبودی سریع‌تر مادران سزارینی

11 نکته واسه بهبودی سریع تر مادران سزارینی

استراحت کردن به اندازه کافی طی چند هفته پس از زایمون، به مادران پیشنهاد می شه. تلاش کنن وقتی که نوزادشون خوابه، استراحت کنن، چون بدن درزمان استراحت و خواب بهتر می تونه زخمای خود رو درمون کنه.

 

از طرف دیگه هم کارشناسان زنان و زایمون، هیچ گونه توجیهی واسه زایمون طبیعی این جور افراد انجام نمی دن و به خواسته این مادران روی خوش نشون میدن.

درزمان زایمون سزارین به دلیل جراحتی که به وجود میاد، مادر باید راهکارهای مراقبتی رو بکنه تا با تسریع مراحل خوب شدن به خود و نوزادش کمک کنه.

 

راهکارهایی که در این مورد به این مادران پیشنهاد می کنیم شامل موارد زیره :

 

1- دکتر متخصص پس از انجام سزارین، باید مادر رو توجیه کنه که پس از یه مدت جنب و جوش نسبی داشته باشه و در صورت امکان چند قدمی راه بره. جنب و جوش مادر مانع از لخته شدن خون اون می شه و در تسریع مراحل خوب شدن اون موثره. البته اینم بگیم که به دلیل تاثیر داروهای بیهوشی، مادر باید با کمک پرستار، راه بره. وگرنه ممکنه دچار سرگیجه شه و به زمین بیفته و صدماتی رو به مادر وارد کنه.

مادران سزارینی باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب بنوشن تا توانایی بدن واسه درمون زخم ها زیاد شه

2- بعضی مادران از مصرف داروهای مسکن به دلیل تاثیر اونا روی شیرشون، دوری می کنن. اما در بیشتر موارد درد به وجود اومده به وسیله سزارین اونقدر زیاده که مادر از تحمل اون ضعیف می شه و در روحیه اون تاثیر بد گذاشته و به نوزاد هم منتقل می شه. پس باید داروهای مسکن مصرف شه. پزشکان معمولا داروهایی رو تجویز می کنن که کمترین تاثیر رو بر شیر مادر دارن.

 

3- به مادران سزارینی پیشنهاد می شه در روزای اول پس از زایمون، پیاده روی سبک رو جزء برنامه های روزانه خود بذارن. پیاده روی دلیل می شه تا جریان خون، بهتر و سریع تر در بدن به گردش دربیاد و زخم به وجود اومده به وسیله عمل سزارین به سرعت بهتر شه.

 

4- مادران سزارینی باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب بنوشن تا توانایی بدن واسه درمون زخما زیاد شه.

 

5- به مادران سزارین پیشنهاد می شه از بلند کردن اجسام، جدا دوری کنن. حتی بلند کردن نوزاد در روزای اول، می تونه به سلامتی مادر آسیب وارد کنه. فشاری که به ناحیه شکم و کمر مادر وارد می شه، ممکنه مدت زمان درمون زخمای عمل سزارین رو به تاخیر بندازه و یا حتی بخیها رو پاره کنه.

 

6- انجام کارای خونه مانند پختن غذا، شستشو، گردگیری و … در روزای اول زایمون واسه مادران سزارینی اصلا مناسب نیس. پس پیشنهاد می شه واسه یه مدت پس از زایمون، از کسی واسه انجام کارای خونه و نگه داشتن نوزاد کمک بگیرن مثل نزدیکان و یا پرستار بچه.

به این دسته از مادران باید گفت، توانایی شما به دلیل انجام عمل جراحی سزارین کم شده و دیگه نباید توقع انجام کارای روزانه رو مثل قبل داشته باشین. شما مادر شدین و باید مراقب سلامتی خود و نوزادتون باشین.

 

7- استراحت کردن به اندازه کافی طی چند هفته پس از زایمون، به مادران پیشنهاد می شه. تلاش کنین وقتی که نوزادتون خوابه، استراحت کنین، چون بدن درزمان استراحت و خواب، بهتر می تونه زخمای خود رو درمون کنه. پس اگه نوزادی دارین که همیشه گریه و بیقراری می کنه و مانع خوابتون می شه، از فردی بخواین تا در مراقبت از نوزادتون، به شما کمک کنه.

مادرانی که سزارین شدن، باید مراقب بخیهای شکم خود باشن و اونا رو بررسی کنن تا دچار عفونت و خونریزی نشه

8- اگه چند روز پس از زایمون احساس کردین که باید به گردش و تفریح برید تا حال و هوایتان عوض شه، فرصت رو از دست ندین. هوای تازه و تفریح واسه ارتقای روحیه مادران، بسیار مناسبه.

 

9- مادرانی که سزارین شدن، باید مراقب بخیهای شکم خود باشن و اونا رو بررسی کنن تا دچار عفونت و خونریزی نشه. بعضی وقتا به دلیل فعالیت زیادتر از اندازه مادر، بخیه خونریزی می کنه. اگه اندازه استراحت خود رو درزمان خونریزی زیاد کنین، مطمئنا مراحل خوب شدن رو طی می کنین.

 

10- شوهر نقش مهمی رو در انجام کارای منزل اجرا کنه. اگه شوهر بتونه محیط خونه رو امن نگه داره و از زن توقعی غذاپختن و نظافت و … درزمان چند هفته اول زایمون نداشته باشه، مادر با خیالی راحت از نوزاد خود مراقبت می کنه و بهبود زخم بخیه شکم اونم تسریع پیدا می کنه.

 

11- به مادران سزارینی پیشنهاد می شه تموم وسایل لازم واسه نوزاد خود رو در دسترس بذارن تا وقتی که به اونا نیاز دارن مجبور به صرف وقت و انرژی واسه پیدا کردن اونا نباشن، وسایلی مانند پوشک نوزاد، پستانک، لباس بچه و … .

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *