11 نکته برای مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

: 11 نکته واسه مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

11 نکته واسه مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

داشتن اضافه وزن، دلیل نمی شه که سالم نباشین

یکی از بزرگ ترین برداشتای اشتباه درباره زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک که اضافه وزن دارن اینه که اونا زیاد می خورن و ورزش نمی کنن. این غلطه! زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک از یه مشکل متابولیسمی به نام مقاومت انسولینی رنج می برن. انسولین، هورمون رشدی قویه که نقش اون در بدن، افزایش ذخیره چربیه.

این زنان باوجود داشتن تغذیه سالم از نظر کالری و ورزش منظم، بازم وزن اضافه می کنن. هم اینکه، مقاومت انسولینی حتی با ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی و ورزش، روند کاهش وزن رو مشکل می کنه. اما این دلیل نمی شه که زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک از سلامت بهره مند نباشن. باوجود کاهش وزن خیلی کم و یا حتی هیچ کاهش وزنی، اونا می تونن با تغییراتی در سبک زندگی شون، علائم شون رو بهبود داده و سلامت شون رو به بیشترین حد ممکن برسانند.

اون همه مو کجا رفتن؟!

ریزش مو یکی از نگرانیای زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیکه که از اون رنج می برن. نگرانی همیشگی واسه نازک شدن موها و امکان کچلی در آینده، اضطراب آور و وحشتناکه.
راه حل: داروی اسپیرونولاکتون می تونه تاثیر زیادی در پیشگیری یا کاهش ریزش مو داشته باشه.

تمایل بسیار شدید به شیرینی جات

در بیشتر زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک، اشتهای زیادی به خوردن شیرینی مشاهده می شه؛ حتی بعد از صبحونه، ناهار، و یا شام. به چه دلیل؟ انسولین به عنوان یه محرک اشتها عمل می کنه که ما رو به خوردن غذاهای پر از کربوهیدرات مجبور می کنه.

زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک، در واقع کیست ندارن! چیزایی که در سونوگرافی مشاهده می شن کیست نیستن، بلکه فولیکولای کوچیکی هستن که تخمدانا رو محاصره کردن

با مصرف پراکنده کربوهیدراتا، در طول روز به جنگ ولع شدید به شیرینی جات برید، وعده های غذایی تون بیشتر براساس پروتئینا باشه، به طور مرتب ورزش کنین، و از مکملا و داروهای کم کننده هورمون انسولین استفاده کنین.

واسه حرفی که هنگام گرسنگی زدم متاسفم!

نوسانات بی نظم قند خون و اندازه انسولین می تونه موجب شه اندازه قند خون یهو افت کنه. قند خون پایین هم می تونه منتهی به اثرات جانبی ناخوشایند مانند سردرد، گیجی، آسیب پذیری و خشم شه که به اون”عصبانیت به وجود اومده به وسیله گرسنگی” می گن.

تغییرات شدید خلق و خو

یه دقیقه احساس خوبی دارین و بعد عصبانی، مضطرب و یا دپرس میشین؟ عجیب نیس. زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک نسبت به زنائی که این سندرم رو ندارن، بیشتر در برابر اضطراب و افسردگی هستن. اگه احساس می کنین نمی تونین تغییرات اخلاق تون رو کنترل کنین، از یه متخصص اعصاب و روان کمک بگیرین.

ماه ها زمان میبره تا دو کیلو وزن کم کنم، ولی یه روزه میتونم دو کیلو اضافه کنم!

روند کاهش وزن در این زنان بسیار کُنده. رژیم لاغری رو با یکی از دوستان تون که گرفتار به این سندرم نیس شروع کردین و اون موفق شده وزن کم کنه اما واسه شما اتفاقی نیفتاده؟ وزنی که به سختی کم کردین می تونه به سرعت برگرده؟ این تاثیر همون انسولینه.

رویای بچه دار شدن

حتی اگه الان تصمیمی واسه بچه دارشدن نداشته باشین، بازم کنجکاوین که بدونین می تونین بچه دار شید یا نه. سندرم تخمدان پلی کیستیک، دلیل اصلی ناباروری تخمک گذاریه. بعضی وقتا این زنان واسه راضی کردن خودشون می گن که دکتر شون بنا به تشخیصی که داده گفته اگه بارداری شون غیرممکن نباشه، خیلی سخت هستش. این اطلاعات می تونه موجب استرس و پریشونی در زنائی شه که خودشون الان به اندازه کافی مضطرب و تحت فشار هستن.

پیشرفتای جدید در داروهای باروری، باعث می شه نسبت به گذشته، تعداد بیشتری از زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک امکان مادر شدن پیدا کنن. هیچوقت امیدتون رو از دست ندین.

من دیگه نوجوون نیستم، اما بازم جوش می زنم!

فکر می کنین دیگه دوران نوجوونی رو گذرونده اید و جوشای اون دیگه نباید برگردن، اما به عنوان یه فرد بزرگسال هنوزم شدیدا دچار جوش و جوش هستین؟ دلیلش اندازه بالای هورمون تستوسترونه. تغییراتی در رژیم غذایی و داروهای مهارکننده اندروژن می تونه به کاهش این جوشا کمک کنه.

نمی تونین از دستشویی زیاد دور شید!

اگه متفورمین مصرف می کنین میدونید این جمله یعنی چه! یکی از مشکلات شایع داروی معروف دیابت یعنی متفورمین، اسهال بعد از خوردن یه وعده پرکربوهیدراته.

کیستی وجود نداره!

زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک، در واقع کیست ندارن! چیزایی که در سونوگرافی مشاهده می شن کیست نیستن، بلکه فولیکولای کوچیکی هستن که تخمدانا رو محاصره کردن. البته پیشنهاد شده که نام” سندرم تخمدان پلی کیستیک” تغییر کرده و نامی جانشین شه که اشاره ای به کیست نداشته باشه.

شما تنها نیستین

دست کم 10 درصد از جمعیت زنان در آمریکا گرفتار به این سندرم هستن که موجب شده عادی ترین مشکل غدد درون ریز در بین زنان در سن باروری باشه. پس اگه احساس می کنین که تنها هستین، اینطور نیس!

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *