11 نکته درباره تستوسترون درمانی | طب اسلامی

– موارد مصرف این دارو، در کمبود هورمون تستوسترون در بدن، تاخیر بلوغ در پسران، سرطان پستون، بزرگی پستون بعد از زایمون، آنژیو ادم ارثی(تورم رگی)، آندومتریوز و مریضی فیبروکیستیک پستانه.

– تستوسترون، باعث تحریک بلوغ جنسی مردونه و رشد و تکامل صفات ثانویه جنسی (رویش مو در صورت و بدن، کلفت شدن تارهای صوتی) می شه. این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخونا می شه. تستوسترون باعث ساخته شدن بافتا می شه.

– شایع ترین عکس العمل بد به وجود اومده به وسیله درمان با تستوسترون یعنی گسترش اثر هورمونی. در مردان، نعوظ های تکراری و طولانی، تحریک پذیری مثانه (تکرر ادرار) و ژنیکوماستی (تورم یا حساسیت بافت پستانی) ممکنه بروز کنه.

بروز صفات مردونه در زنان ممکنه برگشت ناپذیر باشه، حتی با قطع سریع دارو. پوست چرب و جوش در هر دو جنس (مردان و زنان) شایعه.

– عکس العملای بد متابولیک شامل احتباس مایعات و الکترولیتا (گاه منتهی به ادم)، افزایش سطح کلسیم خون، کاهش سطح قند خون و افزایش سطح کلستروله.

– تجویز دراز مدت تستوسترون ممکنه منتهی به از دست دادن میل جنسی (لیبیدو) و سرکوب اسپرم سازی در مردان شه.

– مشکل شدید، ولی نادر در کارکرد کبد از جمله نکروز کبدی و سرطان سلولای کبدی هم گزارش شده.

– تستوسترون موجب افزایش اثر داروهای خوراکی ضددیابت و افزایش زمان داروهای ضدانعقادی و کاهش اثر انسولین می شه.

– مشکلات جسمی در آقایون شامل ژنیکوماستی، ناتوانی جنسی و آتروفی بیضه س.

– هنگام تستوسترون درمانی، وزن کردن روزانه و توجه به زیاد شدن وزن بیشتر از 2 کیلو و 200 گرم در هفته و گزارش این موارد به دکتر، خیلی با اهمیته.

– اندازه گیری فشار خون در هر 4 ساعت و توجه به کاهش برون ده ادراری و افزایش ادم مهمه.

منبع تبیان

*

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *