11 کار بعد از غذا خوردن ممنوع!

11 کار بعد از غذا خوردن ممنوع!

کارشناسان، انجام بعضی کارا رو بعد از غذا خوردن واسه دستگاه گوارش مضر می دونن و میگن این کارا حتی می تونن سرطان زا باشن. شاید دونستن این موضوع که به چه دلیل این کارا اشتباه هستن و نباید بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذا به اونا پرداخت، تا حدی باعث شه از انجامشون بیخیال شین.

1- آب یخ بخورین.

میگن نوشیدن آب یخ بعد از غذا باعث سرطان معده می شه، ولی این حرف پایه علمی خیلی صحیحی نداره و تنها مشکلی که با نوشیدن آب یخ بروز می کنه، دل درد یا انقباض عضلات رودهه. افراد دچار سندرم روده تحریک پذیر، بیشتر دچار این مشکل می شن؛ پس بهتره آب خیلی سرد بخورین.

 

2- سیگار نکشید.

بعضی سیگاریا به محض این که غذاشون تموم می شه، سیگارشان رو روشن می کنن. در متون پزشکی اومده سیگار چه بعد از غذا و چه قبل از اون خطرناکه و خطر مصرف اون بعد از غذا بر خلاف تصور همه مردم بیشتر نیس. حدود 100 ماده سرطان زا در سیگار هست و کشیدن اون کلا زیان باره.

یافته های تحقیقات نشون داده دود سیگار می تونه محیط معده رو اسیدی کنه و این عامل روی کارکرد معده تاثیر منفی می گذارد و مانع هضم درست غذا می شه. از طرف دیگه، کشیدن سیگار بعد از غذا، به خصوص در افراد گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر، درد و علایم شکمی رو به دنبال داره.

 

3- میوه نخورین.

یکی از عادات بد ما، میوه خوردن بعد از صرف غذاس. ولی این کار غلطه. بهتره نیم ساعت قبل و بعد از غذا میوه نخورین، چون دلیل نفخ معده می شه، البته میوه پخته (مثل کمپوت میوه) اشکالی نداره.

 

4- حموم نکنین.

یکی از باورهای همه مردم اینه که بعد از غذا نباید حموم کرد، چون احتمال بی هوش شدن و از حال رفتن در حموم بالاست. این حرف تا حدی پایه علمی داره، ولی در مورد همه صدق نمی کنه.

افراد سن بالا و کسائی که مریضیای قلبی پیشرفته دارن، یا سرخرگای اصلی خونرسان به مغز و شریانای گردن در اونا تنگه، بهتره دست کم تا 30 دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین به حموم نرن، چون بعد از خوردن غذای تقریبا سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش میره و خون رسانی به مغز کم میشه.

پس دست کم نیم ساعت فاصله بین غذاخوردن و استحمام بذارین، مخصوصا حموم داغ پیشنهاد نمی شه، چون در جریان خون دور و بر معده مشکل بوجود میاره و بر هضم غذا اثر منفی میذاره.

 

5- ورزش نکنین.

ورزش ممکنه به قلب افراد دچار بیماریای قلبی– عروقی، فشار وارد کنه. مصرف غذای سنگین و ورزش فوری بعد از اون، این فشار رو چند برابر می کنه. اگه غذای سبکی خوردین، دست کم دو تا سه ساعت و در صورت مصرف غذای سنگین، دست کم سه تا چهار ساعت باید از انجام ورزش و فعالیت بدنی دوری کنین.

 

6- زیاد راه نرید.

دست کم نیم یا یه ساعت بعد از خوردن غذا پیاده روی طولانی نکنین تا هضم غذا بهتر انجام بشه.

 

7- نخوابید.

دست کم دو ساعت بعد از خوردن غذا نخوابید. پس خوردن شام در آخر شب کار بسیار اشتباهیه.

 

8- دراز هم نکشید.

دراز کشیدن بعد از خوردن غذا و با معده پر ممکنه باعث شه مقداری غذا از معده به مری برگرده و ریفلاکس ایجاد شه (ترش کردن غذا).

 

9- چای بخورین.

در میهمانی ها هنوز غذا تموم نشده، جلوی مهمون چای می ذاریم. چای می تونه محیط معده رو اسیدی کنه و اثر منفی بر مواد معدنی معده بزاره. بعد از غذا مایعات باید با نیم تا یه ساعت فاصله مصرف شن.

 

چای از هر یک جور که باشه (مشکی، سفید و سبز)، شامل موادی به نام تاننه. ترکیبای تانن اگه به فاصله کمتر از نیم ساعت بعد از مصرف غذا خورده شن، به آهن موادغذایی می چسبن و مانع جذب اونا می شن. به خاطر همین تا یه ساعت بعد از خوردن غذا، چای بخورین.

 

 

10- با همسر خود روابط زناشویی نداشته باشین.

بیماران قلبی بیشتر باید در این مورد توجه کنن. رابطه زناشویی یه جور استرس واسه سیستم قلبی عروقی حساب می شه. در مواردی نادر دیده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده. افراد دچار مریضیای پیشرفته قلبی یا کسائی که تازگیا دچار سکته قلبی شدن، بهتره تا ساعاتی پس از خوردن غذا، از ایجاد رابطه زناشویی دوری کنن.

مصرف غذای سنگین هم فشاری واسه قلبه و خوردن اینجور غذایی و داشتن روابط زناشویی در افراد دچار مریضی پیشرفته قلبی، خطر مشکلات قلبی رو به دنبال داره.

 

11- جسم سنگینی رو بلند نکنین.

آدمایی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می کنن، در واقع یه جور فعالیت بدنی انجام دادن که می تونه به قلب فشار بیاره. از طرف دیگه، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می شه و ایجاد ریفلاکس می کنه. به خاطر همین بهتره یکی دو ساعت بعد از خوردن غذا از انجام این کار دوری کنین.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع :

سلامت نیوز

آرزو

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *