12 اتفاق خوشایند در بدن بعد از کاهش وزن و لاغری | تغذیه سالم

12 اتفاق مورد پسند در بدن بعد از کاهش وزن و لاغری

12 اتفاق مورد پسند در بدن بعد از کاهش وزن و لاغری

تغذیه

بعد از کاهش وزن اتفاقات خوبی واسه بدن میفته و داشتن رژیم غذایی درست و اندامی متناسب کمک میکنه زندگی سالم تر و شادتری داشته باشین.

تغییرات مثبت در بدن بعد از کاهش وزن و لاغری

به گفته سازمان بهداشت جهانی ، بیشتر از دو میلیارد از بزرگسالان در سراسر جهان دچار اضافه وزن و چاقی هستن . از زمانای گذشته تا کنون ، تفاوتای زیادی در آدما اتفاق افتادن و مثلا تموم افراد علاقمند به داشتن تناسب اندام هستن خواه فرد مورد نظر چاق باشه و خواه لاغر . در واقع با گذشت زمان ، اضافه وزن به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات در عصر امروز شناخته شده که واسه سلامت آدم به طور کامل مضر و یه عامل خراب کننده س و کلا اضافه وزن یکی از عوامل اصلی پیشرفت دهنده دیابت نوع دوم و بیماریای قلبی عروقی هستش

با کم شدن اندازه زیادی وزن بعضی اتفاقات در بدن رخ میدن که می تونن باعث بهتر شدن زندگی شما بشن

1-شانس بیشتر واسه داشتن بچه

درزمان مطالعاتی که انجام شدن ، اگه وزن کم باشه چرخه قاعدگی شکسته می شه و در نتیجه مشکلات بارداری کاهش پیدا می کنن و خیلی راحت می تونین صاحب بچه شید اما اضافه وزن می تونه به نخوی واسه بارداری ، مشکل ساز باشه و گاه ها حتی می تونه باعث ایجاد بعضی مسائل در نوزاد شاید شه .

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ، لازمه بدونین که کاهش وزن به تنهایی نمی تونه ناباروری رو درمان کنه و با این حال داشتن وزنی مناسب ، احتمال دچار شدن به این مشکل و حتی می تونه از سقط جنین هم جلوگیری کنه .

2-کاهش خطر دچار شدن به سرطان با کم شدن وزن

محققان پیوندی میان بعضی از سرطانا و چاقی رو شناسایی کردن . واقعیت اینه که اضافه وزن می تونه روی فرایندهای متابولیکی و ایمنی بدن اثر داغون کننده ای بزاره و هم اینکه می تونه در تشکیل و رشد سلولای تومور اثر داشته باشه . جالبه که بدونین خانمای دارای اضافه وزن نسبت به آقایون دچار اضافه وزن ، بیشتر احتمال دچار شدن به سرطان رو دارن .

3-کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی

بیماریای قلبی عروقی امروزه به یکی از جدی ترین مشکلات پزشکی جهان تبدیل شدن . این مشکل رو بیشتر ، افراد گرفتار به چاقی تجربه می کنن . محققان ثابت کردن که مشکلات سلامت قلب و عروق و سیستم گردش خون در افراد چاق ، حدودا ده ها برابر افرادیه که دچار اضافه وزن نمی باشن .

4-کاهش خطر دچار شدن به دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم وقتی ایجاد می شه که بدن توانایی خود رو واسه تولید انسولین از دست میده . با وجود اضافه وزن ، گلوکز (قند) موجود در بدن ، نمی تونه وارد سلولهای بدن شه و باعث جمع شدن گلوکز در بدن می شه و بدن رو دچار مشکل و مشکل انجام میده . هر چند این مریضی بیشتر در آدمایی که دچار اضافه وزن هستن ، ظاهر می شه ولی پزشکان گفتن که اگه این مریضی در خونواده شما ارثیه باید به شکل مرتب آزمایش بدین و وضعیت بدن رو کنترل کنین تا از ایجاد این مشکل در بدنتون جلوگیری کنین .

5-از بین رفتن درد در مفاصل با لاغر شدن

بدیش اینه با گذشت تعداد کمی ازروزهای عمر ، درد در مفاصل روی بدن ما ظاهر می شن و اما یه خبر خوب هست و اونم اینه که اگه تصمیم به داشتن کاهش وزن بگیرین این مشکل هم به طور کامل از بین میره . هم اینکه محققان یه مطالعه انجام دادن و ثابت کردن که کاهش وزن در بدن می تونه باعث کاهش خطر دچار شدن به استئوآرتریت که یه مریضی شایع روی مفصلای بزرگ بدنه ، شه . اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ، به طور کامل روشنه که با کم شدن وزن قواین گرانش روی مفصل کاهش پیدا می کنه . مثلا با از دست دادن هر 500 گرم ، می تونه باعث کاهش 4 برابری درد در مفصل زانو شه .

6-بهبودی توانایی فکر کردن

محققان فهمیدن که در خون آدمایی که دچار اضافه وزن هستن ، تعدادی پروتئین خاص که بیان کننده التهاب استه و با این حال بیشتر این پروتئینا مربوط به کاهش IQ هستن و در نتیجه اضافه وزن می تونه از داشتن توانایی فکری سالم و قوی بازدارد .

7-کاهش خروپف و خواب بهتر با کم شدن وزن

سندرم آپنه انسدادی خواب ، یه مریضی تقریبا شایع در افراد چاقه . تقریبا یه چهارم افراد بزرگسال دارای علائم آپنه هستن و واسه بیماران چاق این رقم به 45% می رسه . واقعیت اینه که ذخایر چربی در انداما و فضای بین اونا از جمله در ناحیه زیر چانه (غبغب) ، صورت میگیره . با کم شدن وزن ، علائم آپنه خیلی کم میشه و این در حالیه که محققان اخطار دادن که شاید کاهش وزن واسه این مورد کافی نباشه اما موثره .

8-کاهش خطر دچار شدن به مشکل کلیوی

زمانیکه دچار اضافه وزن هستین ، سلولای nephrons کاهش پیدا می کنن و با کم شدن این سلولا کلیه ها دچار مشکل می شن و دیگه مثل گذشته عمل نمی کنن و با کم شدن وزن اندازه این سلول به حالت عادی خود برمی گردن .

9-سالم موندن دندانا

چاقی و اضافه وزن در افراد 18تا 36 ساله می تونه یه عامل خطرناک واسه پریودنتیت (التهاب بافتایی که در دور و بر دندون قرار دارن) باشه و اینم ثابت شده که در افراد جوون چاق این اتفاق حتمیه . اما داشتن تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی کافی ، می تونه عوامل پریودنتیت رو کم کنه .

10-داشتن عمری طولانی با کم شدن وزن

داشتن اضافه وزن نه فقط کیفیت زندگی بلکه می تونه طول عمر رو هم تحت تاثیر بذاره و محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که دچار اضافه وزن هستن ، شاخص توده بدنی (body mass index)اونا به اندازه ای زیاده که می تونه منتهی به مرگ و میر شه و با کم شدن وزن این اندازه کاهش پیدا کرده و اندازه مرگ و میر هم کاهش پیدا می کنه و در نتیجه عمری طولانی دارین .

11-بهبود پیدا کردن پوست

مقدار زیادتر از اندازه چربی می تونه باعث بروز فرایندهای فیزیولوژیکی در پوست شه . پس چاقی و اضافه وزن نه فقط در ظاهر می تونن موثر باشن بلکه می تونن باعث کش پیدا کردن پوست هم بشن و هم اینکه محققان نشون دادن که در بیماران چاق ، پوست به دلیل مشکلات مانع اپیدرمی از کمبود آب رنج می برن .

12-قوی شدن مو و ناخن

شاید این جوری تلقی شه که ریزش و نازکی مو و حتی شکاف ناخن می تونه به دلیل کمبود آهن باشه . محققان فهمیدن که با چاقی ، مکانیسمای زیادی منتهی به کاهش ذخایر آهن در بدن ما می شن و با کم شدن وزن و تنظیم متابولیسم می تونه کمبود آهن رو نابود کنه .

حرف آخر

داشتن زندگی مناسب و خوشحال در صورتیه که شما یه زندگی ایده آل و جذابی از نظر خود داشته باشین و ما هیچ منظوری واسه گرفتن و داشتن رژیم سفت و سخت نداریم اما واسه داشتن یه زندگی طولانی و سالم باید دارای وزن ایده آل باشین و کمی از عادتای ناجور خود رو اصلاح کنین .نمناک

.

منبع : pezeshk.us

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *