12 تا از کثیف‌ترین جاها برای بچه‌ها (2)

12 تا از کثیف ترین جاها واسه بچه ها (2)

شکلای جور واجور و اقسام میکروبا در پاساژها و اماکن خرید سرپوشیده، به خصوص طی فصول سرد سال وجود دارن که می تونن کودکان رو مریض کنن. طی فصول سرد سال، بیماریایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع می شن که میکروبای اونا خیلی راحت از راه هوا و … به بقیه منتقل می شن.

9- کمد لباس

مهد کودکا و مدارس از شایع ترین اماکن واسه انتقال شپش سر هستن.

شپش سر از راه تماس سر به سر و یا استفاده مشترک از وسایلی مثل کلاه، روسری، شونِه، لباس و برس از بچه ای به بچه دیگه منتقل می شه.

پس هیچ وقت وسیله شخصی خود رو به کسی ندین و از کسی قرص نگیرید.

هم اینکه لباسای خود رو در مکان جدایی بذارین تا با لباس بقیه تماس نداشته باشه.

 

10- اماکن بازی و ورزشی

مدارس و مهد کودکا به خصوص آنایی که مکان و وسایل بازی و ورزشی رو دارن، از جاهای مهم واسه گسترش باکتری استافیلوکوک هستن.

این باکتری از راه بریدگی و زخم باز پوستی وارد بدن می شه. استفاده دو یا چند نفر از یه هوله و هم ورزشای تماسی مثل کشتی، از راه های دیگه گسترش این باکتری هستن.

 

 

11- جعبه شن بازی

یه تحقیق در سال 2010 نشون داد، جعبه شن بازی شامل تعداد زیادی باکتریه. این باکتریا از حیواناتی مثل گربه و هم بزاق دهن، دست، غذا و پوشک بچه سرچشمه می گیرن.

البته همه میکروبا مضر نیستن، اما جایی که تعداد زیادی باکتری هست، احتمال آلودگی و مریضی هم هست.

 

 

12- پاساژ و اماکن خرید

شکلای جور واجور و اقسام میکروبا در پاساژها و اماکن خرید سرپوشیده، به خصوص طی فصول سرد سال وجود دارن که می تونن کودکان رو مریض کنن. طی فصول سرد سال، بیماریایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع می شن که میکروبای اونا خیلی راحت از راه هوا و … به بقیه منتقل می شن.

 

بعضی از نقاط مشکل زا در پاساژهای خرید کداما هستن؟

دسته پله برقی، دگمه آسانسور و کنترل بازیای ویدئویی و موس کامپیوتر از آلوده ترین جاها هستن، چون به طور منظم تمیز نمی شن.

شستن مرتب دستا با آب و صابون، اولین سد دفاعی در برابر سرماخوردگی، آنفلوآنزا و بقیه بیماریای واگیرداره. پس به کودک خود یاد بدین که چیجوری و چه موقع دستای خود رو بشوید

شستن دستا با آب و صابون می تونه در جلوگیری از مریض شدن در این اماکن جلوگیری کنه.

شیر آب و روشویی در مستراحای عمومی هم تعداد زیادی میکروب دارن.

 

کودکان جذب کننده میکروبا هستن

بعضی رفتارای کودکان مثل دست کردن در بینی، جویدن ناخنا و یا پاک کردن آب بینی با دست، باعث جذب میکروبا می شه. در حالی که کودکان بیشتر و یا خوب دستای خود رو نمی شویند.

شستن مرتب دستا با آب و صابون، اولین سد دفاعی در برابر سرماخوردگی، آنفلوآنزا و بقیه بیماریای واگیرداره. پس به کودک خود یاد بدین که چیجوری و چه موقع دستای خود رو بشوید.

 

چیجوری دستای خود رو بشوییم؟

به کودک خود یاد بدین قبل از غذا خوردن، بعد از دستشویی، بعد از پاک کردن آب بینی با دست و یا گرفتن جلوی دهن با دست موقع عطسه و سرفه، بعد از بازی، بعد از ورزش، بعد از اومدن به خونه از بیرون و بعد از دست زدن به وسایل و جاهای کثیف دستای خود رو با آب و صابون بشوید.

 

به اون بگید بعد از خیس کردن دستا با آب، کمی صابون به دستای خود بمالد و مدت 20 ثانیه کف دستا، پشت دستا، بین انگشتان و زیر ناخنای خود رو با صابون کف مالی کنه و بعد با آب بشوید.

 

در صورت نبود دسترسی به آب و صابون هم میشه از ژل ضدعفونی کننده دست که دست کم 60 درصد الکل داشته باشه، استفاده کرد. ولی این ژلا کثیفیای رو دست رو از بین نمی برن و اگه به وسیله بچه ها خورده شن، مسمومیت زا هستن. پس تا حد امکان از آب و صابون واسه شستن دستا استفاده کنین.

 

تمیز کنیم یا ضدعفونی؟

تمیز کردن سطوح خونه مثل کف زمین، روی کابینت، روی کمد و… با دستمال مرطوب، کثیفی و گردوخاک رو نابود می کنه، ولی تمیز کردن سطوح با مواد ضدعفونی کننده مثل وایتکس یا مواد جرم زدا، میکروبا رو هم نابود می کنه.

 

بیشتر مواد ضدعفونی کننده وقتی به مدت دست کم یه دقیقه روی سطوح باقی بمونن، بهتر میکروبا رو میکشن.

 

البته موقع به کار گیری مواد سفیدکننده و جرم زدا مثل وایتکس خیلی باید مراقب باشین تا آسیبی به سلامتی شما وارد نشه.

 

از جمله اینکه، در جایی که از این مواد استفاده می کنین باید به طور کامل هوا جریان داشته باشه، مثلا درب و پنجره حموم یا دستشویی به طور کامل باز و هواکش هم روشن باشه. به کار گیری این نوع مواد در فضای بسته باعث بروز مشکلات تنفسی طولانی می شه.

 

هم اینکه از دستکش واسه جلوگیری از آسیب پوست و ماسک دهن واسه جلوگیری از آسیب ریه ها و راه های تنفسی استفاده کنین.

 

هم اینکه هیچوقت این مواد رو با هم مخلوط نکنین، مثلا مخلوط کردن وایتکس با جوهر نمک یا هر ماده جرم زدایی باعث ایجاد گاز خطرناکی می شه که به سرعت باعث سوختگی راه های تنفسی و ریه ها می شه.

 

بعد از ریختن وایتکس یا مواد جرم زدا روی سطوح مثل کف حموم یا روشویی یا دستشویی، با آب به طور کامل اونا رو بشورید و بذارین تا خشک شن.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *